Kalsiyum Nerelerde Kullanılır?

0
Advertisement

Kalsiyum neden gereklidir, bileşikleri nelerdir? Kalsiyum nerelerde kullanılır, kullanım alanları hakkında bilgi.

kalsiyumKalsiyum Nerelerde Kullanılır?

Madensel bir eleman olan kalsiyum, besinlerimizde çok önemli bir yer tuttuğu gibi, yapı işleri, aydınlatma vs. gibi daha birçok alanlarda faydası dokunan bir maddedir. Kalsiyum serbest halde değil, bileşikler halinde bulunur.

Kalsiyum en yaygın ve bol olarak yapı işlerinde kullanılır. Çünkü kireç ve alçının bileşiminde önemli bir yeri vardır. Kalsiyum monoksit halk arasında sönmemiş kireç diye anılır. Kısaca kireç diye anılan madde ise kalsiyum hidroksitten ibarettir.

Kalsiyum Karbonat. — Doğada son derece bol olan bu bileşik, bolluğuna paralel olarak geniş ölçüde kullanılır. Tebeşir, kireçtaşı, mermer hep kalsiyum karbonat bileşiminde-dir. Sarkıt ve dikitler de kalsiyum karbonattan ibarettir.

Kalsiyumun sağlık bakımından önemi büyüktür. Gereği kadar kalsiyum alamıyan çocukların kemikleri gelişemez; kalsiyumun bileşikleri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Advertisement

Kemiklerimizin önemli bir kısmını kalsiyum fosforit denen bileşim teşkil eder. Kalsiyum fosfat tıpta fosfor kaynağı olarak kullanıldığı gibi diş macunlarına da katılarak, macunun dişleri parlatmasını sağlar. Kalsiyumun sülfitleri de tıpta kullanılır.

Çeşitli yollardan alman kalsiyumun vücuda faydalı olabilmesi çin D vitaminine de ihtiyaç olduğunu akıldan çıkarmamak lâzımdır. D vitamini güneş ışınları vasıtasıyla vücutta teşekkül ettiği gibi, ilâç şeklinde de alınabilir. Bu bakımdan, ilâç olarak kullanılan kalsiyum bileşiklerinin faydalı olabilmesi için aynı zamanda D vitamini almak da lâzımdır.

D vitamini en çok süt, tereyağı, balık ve balık yağlarında bulunur. Bundan başka çocuklar için hazırlanmış D vitamini preparatları da vardır.


Leave A Reply