Kamboçya Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Kamboçya – Kamboçya ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

kambocya-bayragiKAMBOÇYA

Advertisement

Yüzölçümü: 181.035 km2.
Başkenti: Phnom Penh.
Dil: Khmer (Kamboç).
Din: Thereveda Budizmi.
Para birimi: 1 riel = 100 sen.
Başlıca kentleri: Batdambag, Siaemreab, Kompong Çam, Kompong Sam.

Güneydoğu Asya’da devlettir. Asya’nın en küçük ülkelerinden biri olan Kamboçya, Endonezya Yanmadası’nın güneybatısında; kuzeyden Tayland ve Laos, doğu ve güneydoğudan, Vietnam, batı güneybatıdan Siyam Körfezi ile çevrilidir.

Yüzey Şekilleri; Ülke topraklarının büyük bir bölümü, Kamboçya’dan güneye doğru akarak, Vietnam’dan geçen ve Güney Çin Denizi’ne dökülen Mekong Irmağı’nın alüvyonlu deltası üzerindedir. Güneybatıda Kardomomi Dağları, 1.500 m yüksekliğe ulaşır. Daha alçak olan Dangrek Dağlan ise, kuzeyde Tayland sınırında 300 km boyunca uzanır. Doğuda Moi Yaylası yer alır. Ülkenin orta kesimlerinde bulunan ve yağışlı mevsimde 2.000 km2’lik bir alan kaplayan Tonle Sab Gölü’nün kurak mevsimde (geride verimli alüvyonlu topraklar bırakarak) suları çekildiğinde, yüzölçümü 250 km2’ye kadar düşer.

İklim; Kamboçya’da tropikal iklim özellikleri görülür. Haziran-kasım arasında musonların etkili olduğu yağışlı bir dönem yaşanırken, Kasım-mayıs arasında oldukça kurak geçer. En sıcak ay, ortalama sıcaklığın 29°C’ye ulaştığı temmuz, en soğuk ay ise 25 °C ortalama sıcaklığın görüldüğü ocaktır. Genellikle bol yağış alan ülkede, yağışlı dönemde ortalama 1.300-1.900 mm arasında yağış görülürken, Kardonomi Dağları yılda 5.000 mm’nin üstünde yağış alır.

Advertisement

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Ülkenin az yağış alan bölgeleri savanlar, mevsimlere göre yağışın önemli ölçüde değiştiği bölgeler ise muson ormanlarıyla kaplıdır. Yağışın yoğun olduğu yörelerdeyse, yaprak dökmeyen tropikal ormanlar görülür. Özgün hayvan türleri arasında gergedan, fil, kaplan, manda ve timsah bulunur.

Ekonomisi; Sınırlı hafif endüstri etkinliklerine karşın, ekonomi tarıma dayanır. Tarım sektörü, işgücünün % 80′ ini; %5 oranında katkı sağlayan endüstri sektörü, işgücünün % 3’ünü istihdam eder. Kişi başına düşen yıllık ulusal gelir açısından, dünyanın en yoksul 10 ülkesinden biridir.

Tarım. Ekilebilir tarım alanları 4.9 milyon hektardır. Ancak, savaş, göç gibi nedenlerle, 1.5 milyon hektar işle-nebilmektedir. Pirinç, kauçuk, kurufasulye, mısır, soya fasulyesi başlıca tarımsal ürünlerdir.

Hayvancılık. Sığır, koyun, domuz, manda, at, kümes hayvanları, balık üretiminde Güneydoğu Asya’nın en büyük ülkesidir.

Endüstri. 1979 sonrasında yavaş yavaş yeniden canlanma içine giren endüstri sektöründe başlıca dallar; çimento, kereste, dokuma, besin, kauçuk, sigaradır. Yıllık elektrik üretimi 140 milyon kWh’tır. Doğal Kaynaklar Demirfilizi, boksit, manganez, altm, zirkon, fosfat gibi doğal kaynakların varlığına karşın, mali yetersizlikler, ulaşım güçlüklerinden dolayı, yalnızca fosfat yatakları işletilebilmektedir. 3.8 milyon hektar alan kaplayan ormanlardan yılda 5.1 milyon m3 ürün elde edilmektedir.

Advertisement


Leave A Reply