Karaciğerimizi Korumak Karaciğer Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız? Önlemler

0
Advertisement

Karaciğerimizi nasıl koruruz? Sağlıklı bir karaciğer için yapmamız gerekenler, dikkat edeceğimiz durumlar nelerdir? Karaciğer sağlığı hakkında yazı.

karaciğer

Kaynak: pixabay.com

Karaciğerimizi Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Karaciğerimizin sağlığını korumak için zararlı davranışları öğrenmemiz ve uzak durmamız ve aynı zamanda yararlı faaliyetlerde bulunmamız .ok önemlidir. Karaciğerimizin hastalanmaması ve sağlıklı kalması için yapabileceklerimizi yazımızda bulabilirsiniz.

Karaciğeri bozan sebepler başlıca şunlardır: Beslenme düzensizlikleri, zehirli maddeler, ilâçlar, alkol ve yorgunluk.

Az beslenme ve açlık

Az beslenme ve açlık, karaciğer üzerinde kötü tesir eder. Bunun aksine oburluk da aynı kötü etkilere meydan verir. Aşırı gitmemek şartıyla protein, karbonhidrat (şekerli maddeler), hafif yağlar, vitamin ve madenler gibi çeşitli besinlerle düzenlenmiş bir besin tarzı karaciğeri daima sağlam tutar.

Karaciğerimiz İçin İyi ve Kötü Yiyecekler

ilaç

Kaynak: pixabay.com

İlâçlar

İlâçlar arasında, arsenik, atofan, stilfamid ve bazı ağrı kesiciler karaciğer hücrelerinde kötü etki gösterebilirler. İlâçların her zaman hekim tavsiyesiyle alınması bu bakımdan uygun olur. Uzun müddet devam edilen ilâçlar karaciğeri yorabilir.

Yanmış yağlar

Yanmış yağlar, kızartmalar, hayvansal yağlar (et yağı, iç yağı, kuyruk yağı gibi), konserveler, tuzlanmış ve tütsülenmiş et ve balıklar, sucuk, pastırma, salçalı ve baharlı yiyecekler, domuz eti, çikolata, alkollü içkiler, tütün, fındık, fıstık, ceviz karaciğeri yoran yiyeceklerdir.

Advertisement

Büsbütün pehrize girmemekle beraber bunlardan sakınmak gerekir. Karaciğerinde bir hastalık olanların ise bu gibi yiyeceklerden uzak durması şarttır.

Karbon tetraklorür

Karbon tetraklorür, fosfor, zehirli mantarlar, kloroform, cıva, kurşun, arsenik, altın gibi zararlı maddeler karaciğerde harabiyete sebep olurlar. Bilhassa bu gibi maddeler sanayiinde çalışanların dikkatli olmaları, zaman zaman karaciğer kontrollerini yaptırmaları ve böyle yerlerde gereken sağlık tedbirlerinin alınması doğabilecek zararları önler.

alkolik

Kaynak: pixabay.com

Alkol

Alkol, başlıbaşına üzerinde önemle durulacak bir maddedir. Çok defa sirozun tek sebebi alkoldür. Alkolikler kendilerine lâzım olan kalorinin büyük bir kısmını alkolden alırlar. 1 gram alkol 7 kalori verir. Alkoliklerin besin ihtiyacı azalır, az yemek yerler ve bilhassa protein bakımından zayıf besin alırlar. Alkolün doğrudan doğruya olan zehirli etkilerinden başka, besin yetersizliği de vücudu ve bilhassa karaciğeri çok kötü durumlara sokar.

Alkolün Karaciğere Zararları

Aşırı yorgunluk

Aşırı yorgunluk, uykusuzluk genel olarak vücudu zayıf düşürür. Bu arada karaciğerin de sarfiyata yetişebilmek için çok çalışacağı ve yorulacağı aşikârdır. Normal bir beslenme düzeni ve buna uyan bir beden ve ruh faaliyeti ile karaciğerimizi de korumuş oluruz.

Çok Soğuk Şeyler İçmeyin

Karaciğerinizde hassasiyet varsa, çok sıcak ve soğuk şeyler içerek karaciğerinizi; sarsmayın. Bağırsaklarımızın düzgün çalışmasına dikkat edin. Kabızlık, karaciğerin baş düşmanlarından biridir. Dışkı bağırsaklarda, uzun zaman kalacak olursa, toksinler husule gelir ve bu toksinler, zamanla kana karışır. Zehir demek olan bu maddeleri temizlemek vazifesi de karaciğerin üzerinde olduğundan karaciğer, yorulur. Bu zehirler pek fazla olursa, karaciğer bunların hepsini ayıklayamaz ve bazıları karaciğer hücreleri içine yerleşir kalır. Karaciğer iltihaplarının en baş sebeplerinden biri de işte budur.

yürüyüş

Kaynak: pixabay.com

YEMEKLERDEN SONRA BEŞ DAKİKA YÜRÜYÜN

Kısa zamanda güzel bir alışkanlık haline gelebilecek olan bu hafif beden eğitiminin sihirli bir tesiri vardır. Yemeklerden yarım veya bir saat sonra açık havada beş dakika kadar yürüyüş yapın. Bu hareket ve alacağınız temiz hava, karaciğerin çalışmasına yardım edecek, organizmanın emeceği yağlar için lüzumlu olan safra salgısının artmasını sağlayacaktır. Doktorlar, şehirde yaşayan insanların dörtte üçünde karaciğer kifayetsizliğinin bulunduğunu söylüyorlar, buna sebep de şehirlilerin her zaman otomobil, otobüs gibi vasıtalara binmeleri ve hiç yol yürümemeleridir. Bu itiyat, bazen karaciğerin arızalanmasına sebebiyet vermektedir.

Advertisement

KARACİĞER İÇİN DÖRT HAREKET

Karaciğerimizi zinde hale getirmek isterseniz, haftada bir defa aşağıdaki dört basit hareketi yapın:

1 — Yere diz çökün. Kendinizi arkaya doğru vererek ellerinizi arkadan yere dayayın. Sonra bir elinizi kaldırarak, kalçanızdan aşağısını kımıldatmadan bedeninizin üst kısmına bir devir yaptıracak şekilde dolaştırıp öbür elinize değdirin. Aynı şeyi, diğer elinizle de yapın ve bu hareketi on defa tekrarlayın. Bu şekilde karaciğerinize mükemmel bir masaj yapmış olursunuz.

2 — Ayağa kalkın, bacaklarınızı gergin olarak iki yana açın, dizlerinizi kırmadan sağ elinizin ucunu sol ayağınızın topuğuna ve sol elinizin ucunu sağ ayağınızın topuğuna değdirmeye çalışın. Sonra diz çökün ve topuklarınızın üzerine oturun, başınızı mümkün olduğu kadar öne eğerek göğsünüze değdirmeye çalışın. Üç dört saniye bu vaziyette kaim ve bu hareketi tekrarlayın.

3 — Ayağa kalkın, ayaklarınızı birbirinden açık tutarak sırtınızı duvara dönün, duvarla aranızda otuz santimetre kadar açıklık kalsın. Sonra gövdenizi sıra ile sağa ve sola, döndürerek kalçanızı hiç oynatmadan ellerinizi duvara değdirmeye çalışın.

4 – Yemeklerden sonra beş dakika yürüyüş.


Leave A Reply