Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu Ne Demektir? Deyimin Anlamı ve Hikayesi

0
Advertisement

Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu ne demektir? Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu deyiminin anlamı ve hikayesi, açıklaması, hakkında bilgi.

Karaman'ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu

Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu Anlamı;

Bir şeye tam güvenmeyip ileride ne olacağı konusunda bilgi sahibi olunamadığı durumlarda kullanılan bir deyimdir.

Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu Deyimin Hikayesi;

Moğolların Anadolu’yu istilası çok acımasız olmuştu. Moğol orduları her şeyi yakıp yıkarak hızla Anadolu içlerine kadar ilerlemişti: Konya’dan sonra sıra Karaman’a geldi. Bu dev ve zalim ordunun karşısında nasıl duracağını düşünen Karamanoğlu Mehmet Bey şöyle bir kanaate vardı: “Bu koca zalim orduyla baş etmenin tek yolu hileye başvurmaktır.” Hazırlıklar yapıldı. Moğol ordusu, Karaman’a saldırmadan önce hemen yakındaki Karadağ’da mola vermişti. Mehmet Bey bu durumdan istifade etmeyi planlamıştı: “Onları ancak Karadağ’da alt edebiliriz.”
Çok büyük bir koyun sürüsü, çobanıyla birlikte Karadağ’a doğru yola çıktı. Hemen arkasından da bir kaç grup halinde yeni sürüler onu takip ettiler. Bunlar aslında koyun postuna saklanmış Karaman askerleri idi.

Moğol ordusu, yaklaşan koyun sürüsünü görünce pek memnun oldular. Hemen semiz koyunlardan seçip, kendilerine içkili bir ziyafet çektiler. Gecenin bir saatinde onlar sızdıklarında, ormana saklanan koyun postundaki Karaman askerleri hemen harekete geçtiler. Moğol askerleri neye uğradıklarını anlayamadan üzerlerine çullandılar. Derken daha donanımlı Karaman ordusu da yetişince Moğol askerleri canlarının telaşına düştüler. Bu baskından kendini kurtaran Moğol askerleri durumu şöyle izah etti: “Karamanın koyunu, sonra çıkar oyunu.”

Advertisement

Bu deyim, bir işin içinde hile olduğunu sezerek, şimdi tehlikesiz görünse de ilerde altından kötü şeyler beklenen işler için kullanılan bir ifade olarak dilimize yerleşmiştir.


Leave A Reply