Kariyeriniz İçin Doğru Bildiğiniz 3 Büyük Yanlış ve Doğrusu

0
Advertisement

Üniversiteden yeni mezun olmuş taze bir eleman adayı değilsiniz. Belirli bir işiniz ve geliriniz var. Ama yine de içinde bulunduğunuz ortam sizi tatmin etmiyor ve işinizi değiştirmek istiyorsunuz.

Kariyer Seçimleri

Kariyeriniz boyunca bir çok farklı seçim sizi bir çok farklı yere götürecektir. Kaynak: pixabay.com

Belki de aklınızda bir sürü korku ve de tüm bunlara değer olup olmadığı kuşkuları var

Belirli bir yaşa gelip işinizde belirli bir seviyeyi aştıktan sonra her şeye rağmen mutlu olmadığınızı hissettiğiniz ve bırakma isteğiyle karşı karşıya kaldığınız bir dönem oldu mu? Ancak tekrar taze bir başlangıç yapmak için yeterince genç olmadığınızı düşünüyorsunuz ve size göre önünüzde aşmanız gereken fazlasıyla engel var. Şüphesiz ki teknoloji farklılığı, yepyeni bir ortam ve yeni iş arkadaşları ve tabii ki gelirinizin eski seviyesini koruyup koruyamayacağı endişesi bu engeller arasında en önde koşanlar…

Aslında bu korkuların ve endişelerin birçoğu, işini değiştirmek, hayalindeki işi yapabilmek için son bir hamle yapmayı plânlayan insanları boş yere bu hareketi yapmaktan alıkoyuyor. İşte düşünüldüğü kadar sarsıcı olmayan bu yanlış düşüncelerden ve aslında sizi ürkütmemesi gereken asıllarından bazılarını sizler için listeledik.

Yanlış: Yeni bir kariyere adım atmak için fazlasıyla yaşlıyım

Doğru: Ne yazık ki daha genç çalışanlar farklı yönler ve alanlara kaymak için daha sabırsız olabilir ve daha elverişli koşullara sahip olabilirler. Ancak yaş konusu bir kenara ittiğimizde neleri yapıp neleri yapamadığınızı görmeden, hangi konularda yetenekli olduğunuzun bilincine varmadan da başarılı bir değişim hamlesi yapamazsınız.

Ayrıca belirli bir seviyeyi aşmış, net bir kariyer sahibiyseniz, bununla birlikte tatmin edici ve yaşam standardınızı istediğiniz noktada tutabilen bir geliriniz varsa çevrenizdekiler sizin değişim isteğinizi, başarıyı terk etmekten başka bir işe yaramayan geçici ve gereksiz bir heves olarak görebilir. Bu baskılar karşısında vazgeçmek, hayalinizdeki işin bundan sonraki hayatınızda da bir hayal olarak kalmasına neden olur. Bu yüzden hayatınızda yer almasını istediğiniz değişimi gerçekten isteyip istemediğinize, ya da neden buna ihtiyaç duyduğunuza dair kendi içinizde yapacağınız derin bir araştırma sizi doğru cevaplara götürebilir ve sizi anlamayanlara karşı sunacağınız argümanların temelini oluşturabilir.

Lider

Advertisement
Yanlış: Eğer işimi değiştirirsem yine her şeye en başından başlamak zorunda kalırım

Doğru: Her şeye en başından başlamak da olasılıklar dahilinde bulunsa da bu kanı tam olarak geçerli değil. Her ne kadar yeni bir sektöre adım atmış olsanız da iş gücüne yeni katılmış bir insan olmamanın verdiği birikimler sıfırdan başlamayacağınızın açık bir göstergesi. Bu güne kadar çalışmış olduğunuz süreç size farkında olmasanız bile tecrübe ve ustalık kazandırır.

Bunların yanında zamanla olaylara daha farklı ve profesyonel bir biçimde yaklaşmanızı sağlayan göreli anlamda olgun bir bakış açısı elde etmişsinizdir. Eğer hanenizdeki bu artı değerleri ve varlıkları yapılan görüşmelerde en verimli bir biçimde kullanır ve en iyi biçimde pazarlayabilirseniz tüm bunlar giriş seviyesini pas geçmenizi ve yeni bir kariyere belirli bir seviyenin üzerinde başlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca bir önceki işinizde kullandığınız beceri ve bilgileriniz hayalinizdeki işi yaparken de size yardım edebilecek nitelikte olabilir. Kendinizi ve karşınızdaki kişileri olumlu yönde ikna edebilirseniz olayların sizin istediğiniz doğrultuda ilerlemesi ve genç rakiplerinize karşı farklı açılardan avantajlı pozisyona geçmeniz hiç de imkânsız değil.

Ofis Çalışanları

Kaynak: pixabay.com

Yanlış: Bu yaştaki bir insan yeni numaraları öğrenemez

Doğru: Şüphesiz yeni bir işe girdiğinizde öğrenmeniz gereken şeyler olacaktır. Ama işinizi bırakmanız ve yeni bir işe başlama nedenleriniz arasında yeni şeyler öğrenmek. Sizi biraz da olsun zorlayacak ve heyecanlandıracak yenilikler aramanız da yok mu?

Eğer bu yanlış fikirler kendinizi soktuğunuz kutunun içinden çıkmanızı engelliyorsa. Yeni bir iş aramaktan alıkoyuyorsa sizi engelleyen düşüncelere takılıp kalmaktansa niteliklerinizi geliştirme yönünde çalışmalar yapın. Ve tabii ki risk almanın kapana kısılmış olma duygusundan daha mı ürkütücü olup olmadığını konusunda son bir karara varın.

   • Beklentilerinizi mantıklı bir seviyede tutun.
     • Yeni işinizin sizi tüm sıkıntılarınızı kurtaracağına dair pembe düşler kurmayın.

    İyimser olmak önemli. Ancak yeni işinizin ya da başvurmaya plânladığınız pozisyonun size mali ve manevi getirilerinin yanı sıra külfetlerini de göz önünde bulundurun.

   • Yeniliklere zaman tanıyın.
     Yeni bir iş demek elbette ki yeni bir ortam yeni iş arkadaşları ve muhtemelen farklı seviyede bir mali gelir demek. Her ne kadar bu iş başından beri sizin hayallerinizi süslese de ilk etapta bir şok yaşayabilirsiniz. Sakın umutsuzluğa kapılıp hemen ayrılmayı düşünmeyin. Etrafınızdaki yeni kavramlara ve kendinize, onların size sizin de onlara alışmanız için zaman tanıyın.
   • Kendinizi tanıyın.
     • Yapılan araştırmalara göre birçok insan hangi konuda yetenekli olduğunu veya becerilerinin hangi konulara ya da sektörlere yatkın olduğunun bilincinde değil.

    Bu tarzda belirleyici kariyer testleri ve insanların hangi sektördeki ne gibi işlere uygun olduğunu gösterici nitelikteki testler ülkemizde, Türkiye koşullarına uyarlanmış biçimde profesyonel anlamda yeni yeni uygulanmaya başlandı. Siz de tam olarak ne istediğiniz veya nasıl bir işte çalışırsanız hem kendiniz hem de işiniz için verimli olabileceğiniz konusunda hâlâ tam bir fikir sahibi değilseniz. Ara verdiğiniz bu dönemde konu hakkında iyice düşünebilir ve bu testlerden de faydalanabilirsiniz.

  Bu noktadan sonra geriye kalan sadece düşünmek ve karar vermek. Tabii bundan sonraki yaşamınızda büyük bir etki sahibi olacak olan kararı alırken salt duygularınıza göre hareket etmek değil. Mantığınıza da bu konuda büyük bir rol vermek.

Advertisement


Leave A Reply