Karpal Tünel Sendromu Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Karpal Tünel Sendromu nedir, belirtileri nelerdir? Karpal Tünel Sendromu oluşturma riski taşıyan meslekler, teşhis ve tedavisi.

Karpal tünel sendromu nedir?

Karpal tünel sendromu, medyan sinirin ele geçerken sıkışmasıdır. Medyan sinir, elinizin avuç içi tarafında bulunur (ayrıca karpal tünel olarak da adlandırılır). Medyan sinir, baş parmağınıza, işaret parmağınıza, uzun parmağınıza ve yüzük parmağınızın bir kısmına his (hissetme yeteneği) sağlar. Başparmağa giden kasa dürtüyü sağlar. Karpal tünel sendromu bir veya iki elinizde ortaya çıkabilir.

Karpal tünel sendromu

Bileğinizin içindeki şişme, karpal tünel sendromunda sıkışmaya neden olur. Elinizin başparmağa yakın tarafında uyuşma, halsizlik ve karıncalanmaya neden olabilir.

Karpal tünel sendromuna ne sebep olur?

Karpal tünelinizdeki ağrı, bileğinizdeki ve medyan sinirdeki aşırı basınçtan kaynaklanır. İltihap şişmeye neden olabilir. Bu iltihabın en yaygın nedeni, bilekte şişmeye ve bazen de kan akışını engelleyen altta yatan tıbbi bir durumdur. Karpal tünel sendromuyla bağlantılı en sık görülen durumlardan bazıları şunlardır:

 • diyabet
 • tiroid disfonksiyonu
 • hamilelik veya menopozdan sıvı tutulması
 • yüksek tansiyon
 • romatoid artrit gibi otoimmün bozukluklar
 • bilekte kırık veya travma

El bileği defalarca fazla uzatılırsa karpal tünel sendromu daha da kötüleşebilir. Bileğinizin tekrarlanan hareketi, medyan sinirin şişmesine ve sıkışmasına neden olur. Bu şunların sonucu olabilir:

Advertisement
 • klavyenizi veya farenizi kullanırken bileklerinizin konumlandırılması
 • El aletleri veya elektrikli aletlerin kullanımından kaynaklanan titreşimlere uzun süre maruz kalma
 • piyano çalmak veya yazı yazmak gibi bileğinizi aşırı uzatan herhangi bir tekrarlanan hareket

Karpal tünel sendromu için kim risk altındadır?

Kadınların karpal tünel sendromuna sahip olma olasılığı erkeklerden üç kat daha fazladır. Karpal tünel sendromu en sık 30 ile 60 yaşları arasında teşhis edilir. Diyabet, yüksek tansiyon ve artrit dahil olmak üzere belirli koşullar onu geliştirme riskinizi artırır.

Karpal tünel sendromu riskini artırabilecek yaşam tarzı faktörleri arasında sigara içme, yüksek tuz alımı, hareketsiz yaşam tarzı ve yüksek vücut kitle indeksi bulunur.

Tekrarlayan bilek hareketini içeren işler şunları içerir:

 • imalatta çalışma
 • montaj hattı çalışması
 • klavye meslekleri
 • yapım işi.

Bu mesleklerde çalışan kişiler, karpal tünel sendromu geliştirme riski daha yüksek olabilir.

Karpal tünel sendromu

Karpal tünel sendromunun belirtileri nelerdir?

Semptomlar, medyan sinirin sıkışması nedeniyle genellikle sinir yolu boyunca bulunur. Eliniz sık sık “uykuya dalabilir” ve nesneleri düşürebilir. Diğer semptomlar şunları içerir:

Advertisement
 • baş parmağınızda ve elinizin ilk üç parmağında uyuşma, karıncalanma ve ağrı
 • kolunuzda dolaşan ağrı ve yanma
 • gece uykuyu engelleyen bilek ağrısı
 • el kaslarında güçsüzlük

Karpal tünel sendromu nasıl teşhis edilir?

Doktorlar, geçmişinizin, fizik muayenenin ve sinir iletim çalışmaları adı verilen testlerin bir kombinasyonunu kullanarak karpal tünel sendromunu teşhis edebilir.

Fizik muayene, sinir basıncının diğer nedenlerini kontrol etmek için elinizin, bileğinizin, omzunuzun ve boynunuzun ayrıntılı bir değerlendirmesini içerir. Doktorunuz bileklerinize hassasiyet, şişme ve herhangi bir şekil bozukluğu olup olmadığına bakacaktır. Elinizdeki parmakların hissini ve kasların gücünü kontrol edecekler.

Sinir iletim çalışmaları, sinir uyarılarınızın iletim hızını ölçebilen tanısal testlerdir. Sinir ele geçerken sinir impulsu normalden daha yavaşsa, karpal tünel sendromunuz olabilir.

Karpal tünel sendromu nasıl tedavi edilir?

Karpal tünel sendromunun tedavisi, ağrınızın ve semptomlarınızın ne kadar şiddetli olduğuna ve zayıflık olup olmadığına bağlıdır.

Cerrahi olmayan seçenekler şunları içerir:

 • bileğinizi aşırı uzatan pozisyonlardan kaçınmak
 • Elinizi özellikle geceleri nötr pozisyonda tutan bilek atelleri
 • iltihabı azaltmak için hafif ağrı kesici ilaçlar
 • diyabet veya artrit gibi sahip olabileceğiniz altta yatan koşulların tedavisi
 • iltihabı azaltmak için karpal tünel bölgenize steroid enjeksiyonları

Karpal tünel sendromu

Medyan sinirinizde ciddi hasar varsa ameliyat gerekli olabilir. Karpal tünel sendromu ameliyatı, siniriniz üzerindeki baskıyı azaltmak için medyan siniri geçen bilekte doku bandının kesilmesini içerir. Başarıyı veya başarısızlığı belirleyen faktörler hastanın yaşı, semptomların süresi, diabetes mellitus ve zayıflık olup olmadığıdır (bu genellikle geç bir işarettir). Sonuç genellikle iyidir.

Karpal tünel sendromunu nasıl önleyebilirim?

Karpal tünel sendromunu, onu geliştirmek için risk faktörlerinizi azaltan yaşam tarzı değişiklikleri yaparak önleyebilirsiniz.

Diyabet, yüksek tansiyon ve artrit gibi durumları tedavi etmek, karpal tünel sendromu geliştirme riskinizi azaltır.

El duruşuna dikkat etmek ve bileğinizi aşırı uzatan aktivitelerden kaçınmak da semptomları azaltmak için önemli stratejilerdir. Fizik tedavi egzersizleri de yardımcı olabilir.

Uzun vadeli görünüm nedir?

Karpal tünel sendromunuzu erken dönemde fizik tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi etmek, önemli uzun vadeli iyileşmeye yol açabilir ve semptomları ortadan kaldırabilir.

Advertisement

Muhtemel olmasa da, tedavi edilmeyen karpal tünel sendromu kalıcı sinir hasarına, sakatlığa ve el fonksiyonu kaybına neden olabilir.


Leave A Reply