Ketoprofen İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Ketoprofen ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Ketoprofenin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Ketoprofen neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Ketoprofen

Ketoprofen

Kullanımları

Ketoprofen ağrı için kullanılır. Ayrıca artritin ağrısını, şişmesini ve eklem sertliğini azaltır. Bu ilaç steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır (NSAID). Vücudunuzun iltihaplanmaya neden olan bazı doğal maddeler üretimini engelleyerek çalışır. Bu etki şişliği, ağrıyı veya ateşi azaltmaya yardımcı olur.

Artrit gibi kronik bir durumu tedavi ediyorsanız, doktorunuza ilaç dışı tedaviler ve / veya ağrınızı tedavi etmek için diğer ilaçları kullanma hakkında bilgi isteyin.

Ketoprofen nasıl kullanılır?

Tezgah üstü ürünü alıyorsanız, bu ilacı almadan önce ürün paketindeki tüm talimatları okuyun. Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, Ketoprofen almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı genellikle günde 3 ila 4 kez bir bardak su ile veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın. Bu ilacı aldıktan sonra en az 10 dakika uzanmayın. Bu ilacı alırken mide rahatsızlığı oluşursa, yiyecek, süt veya antasit ile alın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Mide kanaması ve diğer yan etki riskinizi azaltmak için, bu ilacı mümkün olan en kısa sürede en düşük etkili dozda alın. Dozunuzu artırmayın, daha sık almayın veya reçetelenenden daha uzun süre kullanmayın. Tezgah üstü ürünü aksi belirtilmedikçe 10 günden fazla almayın. Artrit gibi devam eden durumlar için, bu ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde almaya devam edin. Riskleri ve faydaları doktorunuzla veya eczacınızla tartışın.

Bu ilacı “gerektiği gibi” alıyorsanız (düzenli bir programda değil), ağrı kesici ilaçların ilk ağrı belirtileri ortaya çıktıklarında kullanıldıklarında en iyi sonucu verdiğini unutmayın. Ağrı kötüleşene kadar beklerseniz, ilaç da işe yaramayabilir.

Bu ilacı migren baş ağrısı için alıyorsanız ve ağrı rahatlamıyorsa veya ilk dozdan sonra kötüleşirse, hemen doktorunuza bildirin.

Belirli durumlar için (artrit gibi), tam olarak faydalanana kadar bu ilacı düzenli olarak almak 2 hafta kadar sürebilir.

Durumunuz kötüleşirse, yeni semptomlar geliştirirseniz veya ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Yan Etkileri

Mide bulantısı, kabızlık, ishal, baş dönmesi, uyuşukluk, iştahsızlık veya baş ağrısı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Doktorunuz sizi bu ilacı kullanmaya yönlendirdiyse, size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: bayılma, hızlı / vurma kalp atışı, işitme değişiklikleri (kulaklarda çınlama gibi), zihinsel / ruh hali değişiklikleri (karışıklık, depresyon gibi), kalıcı / şiddetli baş ağrısı , mide ağrısı, görme değişiklikleri (bulanık görme gibi), kalp yetmezliği belirtileri (şişme ayak bilekleri / ayakları, olağandışı yorgunluk, olağandışı / ani kilo alımı gibi).

Bu nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: kolay morarma / kanama, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, sürekli boğaz ağrısı gibi) , menenjit belirtileri (açıklanamayan sert boyun, ateş gibi).

Bu ilaç nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer hastalığına neden olabilir. Mide / karın ağrısı, kalıcı bulantı / kusma, gözlerde sararma / cilt dahil olmak üzere herhangi bir karaciğer hasarı belirtiniz varsa derhal tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Ketoprofen almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya aspirin veya diğer nonsteroid antienflamatuar ilaçlar-NSAID’lere (ibuprofen, naproksen, selekoksib gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de astımınızı (aspirin veya diğer NSAID’leri aldıktan sonra solunumda kötüleşme öyküsü dahil), kanama veya pıhtılaşma problemleri, kan bozuklukları (anemi gibi), kalp hastalığı (örn. önceki kalp krizi gibi), yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı, burun polipleri, boğaz / mide / bağırsak problemleri (kanama, mide ekşimesi, ülser gibi), inme, ayak bileklerinin / ayakların / ellerin şişmesi, bildirin.

Böbrek sorunları bazen ketoprofen dahil NSAID ilaçlarının kullanımıyla ortaya çıkabilir. Susuz kalırsanız, kalp yetmezliğiniz veya böbrek hastalığınız varsa, daha yaşlı bir yetişkinseniz veya bazı ilaçları alıyorsanız sorunların ortaya çıkması daha olasıdır. Dehidrasyonu önlemek için doktorunuzun yönlendirdiği şekilde bol miktarda sıvı tüketin ve idrar miktarında olağandışı bir değişiklik yaşarsanız hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Advertisement

Bu ilaç mide / bağırsak kanamasına neden olabilir. Günlük alkol ve tütün kullanımı, özellikle bu ilaçla birleştirildiğinde, mide kanaması riskinizi artırabilir. Alkolü sınırlayın ve sigarayı bırakın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve sunlamplardan kaçının. Güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanması veya ciltte kabarcık / kızarıklık varsa hemen doktorunuza bildirin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler ilacın etkilerine, özellikle mide / bağırsaklarda kanama, böbrek problemleri ve kötüleşen kalp problemlerine daha duyarlı olabilir. Uzun süre yüksek doz almak bu riski artırabilir.

Bu ilacı kullanmadan önce, çocuk doğurma yaşındaki kadınlar faydaları ve riskleri (düşük, hamile kalma sorunu gibi) hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bebeğe olası zararlar ve normal doğum / doğum eylemine müdahale nedeniyle gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemlerinde kullanılması önerilmez.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bir bebeğe zarar verebileceği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aliskiren, ACE inhibitörleri (kaptopril, lisinopril gibi), anjiyotensin II reseptör blokerleri (losartan, valsartan gibi), lityum, metotreksat, kortikosteroidler (prednizon gibi), etkileyebilecek diğer ilaçlar böbrekler (cidofovir, “su hapları” / furosemid, hidroklorotiyazid, triamteren gibi diüretikler dahil).

Bu ilaç, kanamaya neden olabilecek diğer ilaçlarla birlikte alındığında kanama riskini artırabilir. Örnekler arasında klopidogrel gibi anti-trombosit ilaçlar, diğerleri arasında dabigatran / enoksaparin / warfarin gibi “kan incelticiler” yer alır.

Birçok ilaç ağrı kesici / ateş düşürücü (aspirin, ibuprofen veya naproksen gibi NSAID’ler) içerdiğinden reçeteli ve reçetesiz ilaç etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Bu ilaçlar ketoprofen’e benzer ve birlikte alınırsa yan etki riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizini veya inmeyi önlemek için düşük dozda aspirin almaya yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajda), doktorunuz size aksi belirtilmedikçe aspirin almaya devam etmelisiniz. Günlük ketoprofen kullanımı aspirinin kalp krizi / inme önleme yeteneğini azaltabilir. Ağrı / ateş tedavisinde farklı bir ilaç (asetaminofen gibi) kullanma konusunda doktorunuzla konuşun. Ketoprofen almanız gerekiyorsa, muhtemelen hemen salınan aspirin (enterik kaplı / EC değil) almak ve daha sonra aspirinizden sonra farklı bir zamanda ketoprofen almak hakkında doktorunuzla konuşun. Günlük aspirin dozunuzu artırmayın veya doktorunuzun onayı olmadan aspirin / diğer ilaçları alma şeklinizi değiştirmeyin.

Advertisement


Leave A Reply