Kimyasal Gebelik Nedir? Kimyasal Gebelik Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Kimyasal Gebelik nedir, neden meydana gelir? Kimyasal Gebelik belirtileri ve sebepleri nelerdir, nasıl önlenir ve tedavi edilir?

Kimyasal gebelik gerçekleri

Kimyasal gebelik, implantasyondan kısa bir süre sonra ortaya çıkan erken gebelik kaybıdır. Kimyasal gebelikler tüm düşüklerin yüzde 50 ila 75’ini oluşturabilir.

gebelik testi

Kaynak: pexels.com

Kimyasal gebelikler, ultrasonların bir fetüsü tespit edebilmesinden önce gerçekleşir, ancak hCG veya insan koryonik gonadotropin düzeylerini tespit etmek için bir gebelik testi için erken değildir. Bu, embriyonun implantasyondan sonra oluşturduğu bir gebelik hormonudur. Doktorunuz, kanınızı test ederek kimyasal bir hamileliği onaylayabilir.

Pozitif bir gebelik testinden sadece bir veya iki hafta sonra düşük yapmak yıkıcı olabilir.

Kimyasal gebeliğin belirtileri

Kimyasal bir hamileliğin hiçbir semptomu olmayabilir. Bazı kadınlar hamile olduklarını fark etmeden erken çocuk düşürür. Semptomları olan kadınlar için bunlar, pozitif bir gebelik sonucu aldıktan sonra günler içinde adet benzeri mide krampları ve vajinal kanamayı içerebilir.

Pozitif bir gebelik testinden sonra kanamanın her zaman kimyasal bir hamilelik anlamına gelmediğine dikkat etmek önemlidir. Embriyonun rahme yapıştığı implantasyon sırasında da kanama yaygındır. Bu işlem uterus astarı boyunca küçük kan damarlarını yırtabilir veya hasar verebilir ve bu da kanın serbest kalmasına neden olabilir. Lekelenme genellikle pembemsi veya kahverengimsi bir akıntı şeklinde görünür. Bu, gebe kaldıktan 10 ila 14 gün sonra normaldir.

Advertisement

Kimyasal bir gebelik genellikle mide bulantısı ve yorgunluk gibi hamilelikle ilgili semptomlara neden olacak kadar uzun sürmez.

Bu tür bir düşük, diğer düşüklerden farklıdır. Düşükler, hamilelik sırasında herhangi bir zamanda meydana gelebilir. Ancak 20. haftadan önce daha yaygındır. Öte yandan kimyasal bir gebelik, her zaman implantasyondan kısa bir süre sonra gerçekleşir. Çoğu zaman tek belirti adet benzeri kramplar ve kanama olduğundan, bazı kadınlar adet döngüsünü geçirdiklerini varsayarlar.

Tüp bebek

Kimyasal bir gebelik, in vitro fertilizasyondan (IVF) sonra da gerçekleşebilir. Yumurtalıklarınızdan bir yumurta alınır ve sperm ile karıştırılır. Embriyo, döllenmeden sonra rahme transfer edilir.

Tüp bebek, aşağıdaki nedenlerle hamile kalamıyorsanız bir seçenektir:

  • hasarlı fallop tüpleri
  • yumurtlama sorunları
  • endometriozis
  • rahim fibroidleri
  • diğer doğurganlık sorunları

Kullandığınız kliniğe bağlı olarak, hamileliği kontrol etmek için IVF’den sonraki 9 ila 14 gün içinde bir kan testi yapılır.

İmplantasyon gerçekleşirse kan testi sonuçları pozitif olacaktır. Ancak ne yazık ki, embriyo ile ilgili anormallikler kısa bir süre sonra kimyasal bir hamileliğe neden olabilir.

Advertisement

Tüp bebek sonrası düşük yapmak kalp kırıcı olabilir, ancak aynı zamanda hamile kalabileceğinizin de bir işaretidir. IVF’deki diğer girişimler başarılı olabilir.

Kimyasal gebeliğin nedenleri

Kimyasal bir gebeliğin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak çoğu durumda düşük, muhtemelen düşük kaliteli sperm veya yumurtanın neden olduğu embriyo ile ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Diğer nedenler şunları içerebilir:

  • anormal hormon seviyeleri
  • rahim anormallikleri
  • rahim dışına implantasyon
  • klamidya veya sifiliz gibi enfeksiyonlar

35 yaşın üzerinde olmak, bazı tıbbi problemlerde olduğu gibi kimyasal gebelik riskini artırır. Bunlara kan pıhtılaşması ve tiroid bozuklukları dahildir.

Ne yazık ki, kimyasal bir hamileliği önlemenin bilinen bir yolu yoktur.

kadın

Kaynak: pixabay.com

Kimyasal gebelik tedavisi

Kimyasal bir gebelik hiç hamile kalamayacağınız ve sağlıklı bir doğum yapamayacağınız anlamına gelmez. Bu tür bir düşük için özel bir tedavi olmasa da, gebe kalmanıza yardımcı olacak seçenekler vardır.

Birden fazla kimyasal hamilelik geçirdiyseniz, doktorunuz olası altta yatan nedenleri teşhis etmek için testler yapabilir. Doktorunuz nedeni tedavi edebilirse, bu başka bir kimyasal gebelik riskini azaltabilir.

Örneğin, erken bir düşük teşhis edilmemiş bir enfeksiyondan kaynaklandıysa, enfeksiyonu temizlemek için antibiyotik almak, gelecekte hamile kalma ve sağlıklı bir doğum yapma şansınızı artırabilir. Düşük, rahminizdeki sorunlardan kaynaklanıyorsa, sorunu düzeltmek ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek için cerrahi bir işleme ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca vücudun hamilelik hormonu üretmesine neden olan tek koşulun kimyasal hamilelik olmadığını da bilmelisiniz. Ektopik gebelikte daha yüksek hCG seviyeleri de ortaya çıkabilir. Bu, bir yumurtanın rahim dışına yerleştiği zamandır. Dış gebelik kimyasal bir hamileliği taklit edebileceğinden, doktorunuz bu durumu ekarte etmek için testler yapabilir.

Özetle;

Kimyasal bir hamilelik, vücudunuzun sağlıklı bir hamilelik geçiremeyeceği anlamına gelmez. Erken gebelikte düşük yapmanın nedenlerini öğrenirseniz, uygun tedaviyi alabilirsiniz. Bu, altta yatan nedeni düzeltebilir.

Doktorunuzla konuşun ve seçeneklerinizi tartışın. Doktorunuz ayrıca destek grupları veya danışmanlık hizmetleri hakkında bilgi sağlayabilir. Düşük yaptıktan sonra duygusal desteğe ihtiyacınız varsa, bunlar kritik olabilir.

Advertisement


Leave A Reply