Kına Ağacı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kına ağacı ile ilgili genel bilgiler. Kına ağacı özellikleri ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Kına Ağacı

KINAAGACI, (Lat. Lawsonia inermis). İkçenekliler sınıfının Kınaağacıgiller familyasından bir ağaç.

Anayurdu Hindistan olmakla birlikte, Pakistan, İran, Arabistan Yarımadası ve Kuzey Afrika’da da yetiştirilir. Beyazımsı kabuğu, ayrık dalları ve karşılıklı yaprakları olan küçük boylu bir ağaçtır. Yaprakları basit ve koyu yeşil renktedir. Çiçekleri beyaz renkli olup keskin kokuludur. Tanen açısından zengin olan yapraklarından kına yapmakta yararlanılır.

Kurutulan yapraklardan elde edilen sarı-kırmızı karışımı tozdan saç ve tırnakların boyanmasında kullanılan boya yapılır. Türkiye’de Güney Anadolu’da yetiştirilen kına ağacı, Türkiye’nin kına gereksinmesini karşılamaktan uzaktır. Gereksinme duyulan kına, Hindistan ve Pakistan’dan dışalım yoluyla sağlanır. Kına eski Mısır’dan bu yana bilinen bir boya maddesidir. Anadolu’da özellikle “lana gecesi” adı verilen düğün eğlence gecelerinde saç ve tırnakları boyamak için kına kullanılır. Günümüzde de bu gelenek sürer.

Kınaağacıgiller, (Lat. Lyhthareceae). İkiçenekliler sınıfının Mersinler takımından bir familya. 23 cinsi ve yaklaşık 475 türü olan bu familya, otsu bitkiler, çalılar ve ağaçlan kapsar. Türkiye’de 3 cinsi ve 7 türü yetişir. Yapraklan basit, tam ve karşılıklıdır. Çiçekleri erdişi, aktinomorf bazen de zigomorftur. Yumurtalık durumlu, 2-6 kapelli, 2-6 gözlüdür. Meyve bir kapsüldür.

Advertisement

Leave A Reply