Kına Nedir?

0

Kına nedir? Kına bitkisi ve elde edilen kına hakkında bilgiler ve kültürümüzde de önemli yer tutan kına yakma hakkında bilgiler.

Kınalı Eller

Advertisement

Bir ağacın ve bu ağacın yapraklarından elde edilen bir boyanın adıdır. İki çeneklilerden olan kına ağacının yurdu Arabistan’ dır. Kına, bu ağacın yapraklarının kurutulduktan sonra iyice dövülmesiyle elde edilir. Anadolu’da olduğu gibi başka Doğu ülkelerinde de kına, hamur haline getirilerek kadınların tırnaklarını, saçlarını ve erkeklerin sakallarını boyamakta kullanılır. Kına, turuncuya çalan kırmızımsı bir renk verir.

Dilimizde tırnakları kına ile boyamaya «kına yakmak» denir. Kına yakmak, bu tozu hamur haline getirdikten sonra bir bezle parmak uçlarına sıkıca sarıp bağlamak demektir. Eski Türk geleneklerine göre gelin olacak genç kızların tırnaklarına, evlenecekleri geceden bir gece önce kına yakılır ve bu geceye «kına gecesi» adı verilirdi. Kına gecesinde düğün halkından olan kadınlar toplanarak kendi aralarında eğlenirlerdi. Bu gelenek ülkemzide ve Anadolu’nun hemen hemen her yerinde halen yaşamaktadır.

Kına, rastıkla karıştırılarak saçlara sürüldüğü zaman kestane rengi verir.

Advertisement


Leave A Reply