Kırlangıç Balığı Nasıl Bir Balıktır? Özellikleri Avlanması Tüketimi

0

Kırlangıç balığı nasıl bir balıktır? Nerelerde yaşar, nasıl avlanır, özellikleri nelerdir, nasıl pişirilir, hakkında bilgi.

kırlangıç balığı

Kaynak: pixabay.com

KIRLANGIÇ BALIĞI, (Lat. Trigla)

Kemiklibalıklar takımının Uskumrumsugiller (Cidae) familyasından bir balıktır.

Advertisement

Atlas Okyanusu ile Akdeniz’de yaşar. Uzunluğu 30-40 cm arasındadır. Göğüs yüzgeçleri kanat biçimini almıştır. Beyaz etli, kemikli bir balıktır. Derisi kırmızı renklidir. Derin sularda yaşar. Kırlangıçbalıkları havayı solurlarken, homurtuya benzer bir ses çıkarırlar. Yüzgeçleri deniz dibinde sürünürken ayak yerine geçer. Etinden çorba ve haşlama yapılır.

Kırlangıç Balıkları genellikle parlak renklidir ve bazılarında süslü desenli pektoral yüzgeçler vardır.Örneğin, Chelidonichthys lucernus, göğüs yüzgeçleri parlak kenarlı ve mavi ve yeşil benekli kırmızımsı bir balıktır. Kırlangıç Balıkları seslidir ve yüzme keseleri ve belirli bağlı kasları ile işitilebilir sesler üretebilirler. En büyük Kırlangıç Balığı türleri yaklaşık 70 cm (28 inç) uzunluğunda büyür.

Bazı Kırlangıç Balıkları pulludur; diğerlerinin vücutları kemikli plakalarla kaplıdır. Zırhlı türler bazen ayrı bir aile olan Peristediidae’ye yerleştirilir. Düzleştirilmiş derin su balıklarıdır, ancak bunun dışında pullu Kırlangıç Balıklarına benzerler.

kırlangıç balığı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Olta balıkçılığı

Kırlangıç Balıkları, aktif olarak beslendikleri deniz tabanına çeşitli yemler bırakılarak yakalanabilir. Uskumru, deniz soygunu yakalamak için en etkili yem olduğuna inanılıyor, ancak yengeçler, sığınak ve diğer balık etleri de konuma bağlı olarak başarıyla kullanılabilir. Kırlangıç Balıkları, alt tabakaya yakın tutulursa yem balıkçılığı ile de yakalanabilir. Genellikle çizgili levrek veya pisi balığı gibi daha çok arzu edilen balıklar için avlanırken yakalanan kaba balıklar olarak kabul edilirler. Kırlangıç Balıkları, örneğin ıstakoz balıkçıları tarafından yem olarak da kullanılır.

Advertisement

Mutfakta

Kırlangıç Balıkları, sert beyaz ete sahiptir, bu da onları çorba ve güveçlere çok uygun hale getirir. Genellikle Fransız yemeği bouillabaisse’de kullanılırlar. Bir kaynak, kırlangıç balıklarını “oldukça kemikli ve tadı eksik” olarak tanımlarken, diğerleri tadı ve dokusunu övüyor. O yüzden lezzet algısı kişiye göre değişir.

Kırlangıç balığıgiller, (Lat. Triglidae)

Omurgalı hayvanlardan Balıklar sınıfının Kemiklibalıklar takımının dikenli-yüzgeçliler alt takımına giren bir familya. Kırlangıçbalığı ve benzeri türleri kapsar. Kemikten pullarla kaplı iri başları vardır, göğüs yüzgeçleri büyüktür. İyi bilinen türleri: Kırlangıç balığı, benekli kırlangıç balığı, mazak, öküz balığı, (Tirgila lyra), açarbalık.

Kırlangıç balığının asıl kırlangıç balığından başka «benekli kırlangıç», «öksüz», «dikenli öksüz», «mazak» gibi çeşitleri vardır. «İskorpit» de bir kırlangıç cinsidir. Öksüz balıkları bazen kırlangıç diye satılırsa da etleri kırlangıç gibi lezzetli değildir. Çeşitli kırlangıçlar renk ve görünüş bakımından birbirinden farklıdır.


Leave A Reply