Kişisel Verileri Koruma Günü (7 Nisan) Nedir? Amacı ve Önemi

0

Kişisel Verileri Koruma Günü ve Kişisel Verileri Koruma Kanunu nedir, neyi amaçlamaktadır? 7 Nisan Kişisel Verileri Koruma Gününün önemi ve kişisel veriler nelerdir, hakkında bilgi.

kişisel verileri koruma günü

Arka resim kaynak: pixabay.com

Kişisel Verileri Koruma Günü (7 Nisan)

Verilerin disiplin altına alınması, temel hak ve özgürlüğe göre korunmasına Kişisel Verilerin Korunması Kanunu denir.

Advertisement

Bu kapsamda 24 Mart 2016 tarihinde kabul edilen 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 7 Nisan 2016 tarihli Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu sayede kişisel verilerin, hak ve özgürlüğün korunması amaçlanmıştır. Kanunun yürürlüğe girmesi, ülkemizde kişisel verilerin korunması alanında yeni bir dönemin başlamasına neden olmuştur.

Gelişmeler bununla sınırlı kalmamış, 1 Eylül 2018 tarihli ve 30522 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan MEB Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile “Kişisel Verileri Koruma Kulübü” kurulması ve 7 Nisan gününün “Kişisel Verileri Koruma Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Kişisel Verileri Koruma Günü’nün amacı; kişisel verilerin korunması konusundaki farkındalığı artırmak, veri koruma bilincini zihinlerimize yerleştirmek ve veri koruma kültürünün bireyler arasında yaygınlaşmasını sağlamaktır. Bunun yanında, ülkemizin geleceği olan çocuklar ve gençlerin ilgisini bu yöne çekmek ve onların veri koruma kültürüyle yetişmelerini sağlamak da bu günün amaçları arasındadır.

Kişisel Veri Koruma Kanunu hükümleri, kişisel verileri işlenen gerçek kişiler, kişisel verileri tamamen ya da otomatik yolla işleyen gerçek ve tüzel kişiler, kişisel verileri, otomatik olmasa bile, herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olarak işleyen gerçek ve tüzel kişileri kapsamaktadır.

Advertisement

Kişisel Veri Nedir?

Kimliği belirli ya da kimliği belirlenebilir olan kişilerin içermiş olduğu verilere kısaca kişisel veri denilmektedir. Kişisel veriler özel olan verilerdir. Gerçek kişilere ait olan her türlü özel bilgi, kişisel veridir. Paylaştığınız adınız, soyadınız, e-posta adresleri, T.C. Kimlik Numarası, telefon numarası gibi bilgiler kişisel veridir

Özel Nitelikli (Hassas) Kişisel Veri, kişinin kökeni, ırkı, mezhebi, düşünceleri, felsefesi, dini, sağlığı, cinsiyeti, kılık kıyafeti ve kısacası hayatı ile ilgili verilerdir.

Veri koruma alanında yapılan düzenlemeler vatandaşların mahremiyetini garanti etmek adına çok önemli adımların atılmasını sağlamıştır. Bu adımların atılmasıyla birlikte kurum ve kuruşların kişisel verileri koruma alanındaki farkındalığı her geçen gün artmaktadır.


Leave A Reply