Kleptomani Nedir?

0
Advertisement

Kleptomani nedir? Kleptomani nasıl bir hastalıktır. Kleptomani nasıl ortaya çıkar

Dayanılmaz bir ruhsal itişle kişinin çalma zorunluluğunu duymasıyla beliren hastalık. Kişiyi gözünün önündeki nesneyi zorla ele geçirmeye iter. Kleptomani gerçek bir takınaktır. Hasta, bu isteğine karşı kaygıyla savaşır. Hırsızlık onu çoğu kez bu kaygıdan kurtarır. Kleptomaninin çoğunlukla kadınlarda görüldüğü belirlenmiştir. Fakat çoğu kez gerçek bir hastalığın söz konusu olup olmadığını anlamak zordur.

Kleptoman bazı dengesizliklerde, çökkünlüklerde ya da menopoz, gebelik vb gibi durumlarda ortaya çıkar. Bu gibi durumların ortadan kalkmasıyla hasta bu takıntısından kurtulur. Ancak belirsiz bir nedene bağlı olan kleptomani olaylarını kesin tedavisi yoktur. Kleptomaniyi zenginleştirilmiş algı türünden bir sinir hastalığı sayanlar, doğuştan gelen psikopatlığın bir sonucu gibi görenler vardır.

Bir başka görüşe göre de kleptomani işlevsel nedenlere dayanır. Kişi küçük yaşta ruhsal ve toplumsal etkenlerden birinin zoruyla hırsızlığa başlar. Bunu yineledikçe hırsızlık onun başarı ve üstünlük elde etmek için başvurduğu bir doygunluk kaynağı olur. Daha sonra başlatıcı neden unutulup, hırsızlık önüne geçilemeyen tutku olarak kalır.


Leave A Reply