Komşuların İnsan Hayatındaki Önemi ve Yeri Nedir? Komşuluğun Faydaları

0

Komşular, komşuluk ilişkileri neden önemlidir? Komşuların hayatımızda yeri ve önemi nedir, komşuluğun faydaları hakkında bilgi.

Komşuların İnsan Hayatındaki Önemi ve Yeri Nedir?

Komşular günlük yaşamımızda önemli bir rol oynarlar. İyi komşular harika arkadaşlar olabilir ve bazı durumlarda aile gibi olabilirler.

Özellikle güvenlik için komşular çok önemlidir. Evinize hırsız girdiğinde veya bir güvenlik sorunu ile karşılaştığınızda, bir tehlike sinyali çıkarırsanız komşularınız size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Eviniz diğer insanların evlerine ne kadar yakın olursa o kadar iyi olur. Bunun nedeni, seyrek nüfuslu bir bölgedeki tek bir komşunun hırsızlarla başa çıkmak için size yardım etmek istemesi nedeniyle, kendi güvenliğinden korkmaları olabilir.

Finansal bir probleminiz varsa komşular da çok yardımcı olabilir. Finansal olmayan bir yardım toplama töreni, finansal olarak size yardımcı olacak şekilde kolayca düzenlenebilir.

Eğer bir aile probleminiz varsa ve bu konuyla ilgili olarak siz ve eşiniz arasında bir kavga varsa, komşularınız ara bulmak için orada olacaklardır.

Bazen bir ya da iki temel ama küçük eşyayı almayı unutmuş olabilirsiniz. Komşular size az miktarda tuz, soğan, yemeklik yağ ve benzerlerini ödünç vermeye istekli olacaklardır. Bu da sizi küçük malzemeler için gecenin bir vakti bakkal aramaktan kurtarır.

Gece yarısı aile fertlerinden birini hastaneye götürmek gerektiğinde, yardıma gelecek aracın sahibi olan bir komşudur. Bir ya da iki komşu doktor ya da hemşire olabilir ve bu nedenle bu hasta kişiye acil durum tedavisinin yapılmasında çok yardımcı olacaktır.

İhtiyaç duyduğunuz anda konuşacak birisi olması çok rahatlatıcıdır. Komşular bu konuda da hayatınızda önemli bir rol oynayabilir. Huzurlu bir ev ve yaşam için güzel komşuluk ilişkileri çok önemlidir. O sebepten komşularınızla bağlarınızı sıkı tutmalı ve güçlendirmelisiniz. Aksi halde komşu kavgaları, komşuluğun bu güzel nimetlerinden sizi yoksun bırakacağı gibi, huzurunuzu da kaçıracaktır.


Leave A Reply