Köpekler İçin Tehlikeli Olan Yiyecekler, Bunlardan Köpeğinizi Uzak Tutun

2
Advertisement

Köpeğinize asla vermemeniz gereken, sağlığı için tehdit oluşturacak olan yiyecekler nelerdir? Köpekler için tehlikeli olan gıdalar.

Çocuk ve Köpek

Kaynak: pixabay.com

Köpekler İçin Tehlikeli Olan Yiyecekler

Köpeğin sevimli bakışları ve masanın etrafından dolaşması, sahiplerinin dayanamayıp masadaki yiyecekleri onlarla paylaşmasına sebep olabilir. Peki ya verdiğiniz yiyecek zararlıysa. Bu yiyeceğin içinde ne olduğuna bağlı. Tatlandırıcı ksilitol içeriyorsa, köpeğinizde bazı gerçek sorunlarına neden olabilir. Aslında, köpeğinizin asla yememesi gereken bir çok yiyecek var. Ve sadece kilo yüzünden değil. Bazı yiyecekler köpekler için düpedüz tehlikelidir – ve bu yaygın yiyeceklerden bazıları sizi şaşırtabilir.

Ksilitol

Şeker, sakız, diş macunu, fırınlanmış ürünler ve bazı diyet gıdaları ksilitol ile tatlandırılır. Köpeğinizin kan şekerinin düşmesine ve ayrıca karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Erken belirtiler kusma, uyuşukluk ve koordinasyon problemlerini içerir. Sonunda köpeğinizin nöbetleri olabilir. Karaciğer yetmezliği sadece birkaç gün içinde gerçekleşebilir.

avokado

Kaynak: pixabay.com

Avokado

Avokadonun içinde persin bulunur. Bu madde alerjisi olmayan insanlar için yararlıdır. Fakat köpeklerde çok fazla kusma veya ishale sebep olabilir. Evde avokado yetiştirirseniz, köpeğinizi bitkilerden uzak tutun. Persin, meyvelerin yanı sıra yapraklarda, tohumlarda ve kabuklarda da bulunur. Ayrıca, avokado tohumu bağırsaklarda veya midede sıkışabilir ve tıkanıklık ölümcül olabilir.

Alkol

Alkol, köpeklerin karaciğerinde ve beyninde, insanlardaki etkinin aynısına sahiptir. Ancak köpeklerdeki etkisi çok daha hızlıdır. Sadece küçük bir bira, likör, şarap veya alkollü yiyecekler kötü olabilir. Kusma, ishal, koordinasyon problemleri, solunum problemleri, koma, hatta ölüme neden olabilir. Ve küçük köpeklerde durum daha tehlikelidir.

soğan

Kaynak: pixabay.com

Soğan ve sarımsak

Soğan ve sarımsağı – çiğ, pişmiş veya kurutulmuş – köpeğinizden uzak tutun. Kırmızı kan hücrelerini öldürerek anemiye neden olabilirler. Nadiren verilen küçük bir doz muhtemelen sorun olmayabilir. Fakat sadece bir kez yemek bile zehirlenmeye sebep olabilir. Zayıflık, kusma ve solunum problemleri gibi belirtilere dikkat edin.

Advertisement

Kahve, Çay ve Diğer Kafeinli Gıdalar

Kafein ölümcül olabilir. Kahve ve çay, hatta kahve telvesine bile dikkat edin. Köpeğinizi kakao, çikolata, kola ve enerji içeceklerinden uzak tutun. Kafein bazı ilaçlar ve ağrı kesicilerde de bulunur. Köpeğinizin kafein aldığından şüphelenirseniz, en kısa zamanda veterinere götürün.

Üzüm ve kuru üzüm

Üzüm ve kuru üzüm, köpeklerde böbrek yetmezliğine neden olabilir. Ve sadece küçük bir miktar bir köpeği hasta edebilir. Aşırı kusma erken bir işarettir. Bir gün içinde köpeğiniz halsizleşir ve depresifleşir.

süt

Kaynak: pixabay.com

Süt ve Diğer Süt Ürünleri

Sıcak bir günde, dondurmanızı köpeğinizle paylaşmak cazip gelebilir. Bunun yerine ona biraz soğuk su verin. Süt ve süt bazlı ürünler, yavrular için ishal ve diğer sindirim problemlerine neden olabilir. Ayrıca, kaşıntıya neden olabilecek gıda alerjilerini de tetikleyebilirler.

bitter çikolata

Kaynak: pixabay.com

Çikolata

Çoğu insan çikolatanın köpekler için kötü olduğunu biliyor. Çikolatadaki problem teobromindir. Her çeşit çikolatada, hatta beyaz çikolatada bile bulunur. En tehlikeli türler, koyu çikolatalardır. Çikolata bir köpeğin kusmasına ve ishaline neden olabilir. Ayrıca kalp problemlerine, titremelere, nöbetlere ve ölüme neden olabilir.

Tavuk kemikleri

Bir köpeğe kemik vermek doğal gibi görünse de, onu boğabilir. Kemikler ayrıca köpeğinizin sindirim sisteminde parçalara ayrılabilir ve kesebilir veya kesiklere neden olabilir. (Bir arkadaşımın köpeğinin başına gelmişti. Ucu sivri tavuk kemiği köpeğin bağırsağını keserek aşırı kanamaya neden oldu. Çok şükür kurtuldu)

Trabzon Hurması, Şeftali ve Erik

Trabzon hurmasının tohumları, bir köpeğin ince bağırsağında sorunlara neden olabilir. Ayrıca bağırsaklarını da tıkayabilirler. Eğer köpek bir şeftali ya da erik çekirdeğini yerse, aynı şey burada da olabilir. Şeftali ve erik çekirdekleri insanlar ve köpekler için zehirli olan siyanür içerir. İnsanlar onları yememeyi biliyor. Köpekler bilmez.

Advertisement
yumurta

Kaynak: pixabay.com

Çiğ yumurta

Bazı insanlar köpeklerini çiğ yumurta içeren bir “çiğ diyet” ile beslerler. Ancak veterinerler bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmüyor. Salmonella veya E. coli gibi bakterilerden gıda zehirlenmesi ihtimali vardır. Sorularınız varsa veterinerinizle konuşun.

Çiğ et ve balık

Çiğ yumurtalar gibi çiğ et ve balıklarda da gıda zehirlenmesine neden olan bakteriler bulunabilir. Somon, alabalık veya mersin balığı gibi bazı balıklar da “balık hastalığı” veya “somon zehirlenmesi hastalığına” neden olan bir parazite sahip olabilir. Tedavi edilebilir, ama hemen yardım alın. İlk belirtiler kusma, ateş ve büyük lenf düğümleridir. Paraziti öldürmek için balıkları tamamen pişirin.

Tuz

Cips veya kraker gibi tuzlu yiyecekleri köpeğinizle paylaşmak iyi bir fikir değildir. Çok fazla tuz yemek, köpeğinizi cidden susatabilir. Sodyum iyon zehirlenmesine yol açabilir. Çok fazla tuz belirtileri kusma, ishal, depresyon, titreme, yüksek sıcaklık ve nöbet içerir. Ölüme bile sebep olabilir.

Şekerli Gıdalar ve İçecekler

Çok fazla şeker, insanlara yaptığını köpeklerle de yapar. Köpeğinizin kilolu olmasına ve dişleriyle ilgili sorunlara neden olabilir. Diyabetlere bile yol açabilir.

Hamur mayası

Pişirmeden önce ekmek hamurunun kabarması gerekiyor. Ve bu, eğer köpeğinizin maya yediği takdirde yapacağı şeydir. İçeri girdiğinde, hamur köpeğinizin karnını gerebilir ve çok fazla acı verebilir. Ayrıca, maya hamurun mayalanmasını arttırdığı zaman, alkol zehirlenmesine yol açabilecek bir alkol oluşturur.

İnsan İlacı

Köpekler insan ilaçları almamalıdır. Onları çok hasta edebilir. Çocuklarınız için yaptığınız gibi, tüm ilaçları köpeğinizin erişebileceği yerlerden uzak tutun. Ve veterineriniz size söylemediği sürece köpeğinize reçetesiz ilaç vermeyin. Asetaminofen veya ibuprofen gibi maddeler ağrı kesicilerde yaygındır. Ve köpeğin için ölümcül olabilirler.

Köpekler Ne Yiyebilir?

Köpeğinizin kaliteli bir köpek maması vermek için veterinerinize danışarak sağlıklı ve dengeli bir diyete sahip olduğundan emin olabilirsiniz. Ama bu, köpeklere insanlara yiyeceklerinden hiç veremeyeceğiniz anlamına gelmez. Gıdaların iyi pişmiş olduğundan ve çok fazla baharatlı olmadıklarından emin olun. İşte bazı fikirler.

Güvenli: Yağsız Etler

Çoğu köpek, iyi pişirilmiş olan etlerin yağsız kesimlerini yer. Kümes hayvanlarının üzerindeki deri dahil olmak üzere tüm görünür yağlarını çıkarın. Köpeğe vermeden önce ette kemik olmadığından emin ol.

Güvenli: Bazı Taze Meyveler

Elma, portakal, muz ve karpuz dilimleri, köpeğiniz için lezzetli seçeneklerdir. Öncelikle çekirdeklerini ayıklayın. Çekirdekler, saplar ve yapraklar ciddi sorunlara neden olabilir.

Güvenli: Bazı Sebzeler

Köpeğinize havuç, yeşil fasulye, salatalık dilimleri veya kabak dilimleri atıştırmalıkları verebilirsiniz. Fırında patates de sorun olmaz. Köpeğinizin kilerden veya bahçenizden herhangi bir çiğ patates veya herhangi bir patates bitkisi yemesine izin vermeyin.

Güvenli: Pişmiş Beyaz Pilav ve Makarna

Köpekler pişirildikten sonra sade beyaz pirinç veya makarna yiyebilir. Ve, bazı haşlanmış tavuklarla sade beyaz pirinç porsiyonu, bazen mide problemleri yaşadığında köpeğinizi daha iyi hissettirebilir.

Advertisement


2 yorum

  1. vet.hek. ali on

    insan ilacı konusunda hatalısınız dediğiniz etkileri yapan ilaçlar var yapmıyanlar var pet kliniklerinde fazlasıyla insan ilacı kullanmaktayız.

Leave A Reply