Kurbağa Başkalaşım Döngüsü

0

Kurbağaların doğup büyüyene kadar yaşadıkları başkalaşım döngüsü ile ilgili bilgiler. Kurbağalarda başkalaşım

Kurbağa Başkalaşım Döngüsü
Kurbağa, büyüyünceye kadar çeşitli biçimlerden geçer. Buna başkalaşım denir.

Advertisement

Kurbağa yumurtayla ürer. Dişisi baharda çok sayıda yumurta yapar. Yumurtalar mercimek büyüklüğünde, jelatinli bir madde içindedir. Bir süre suda, ya da nemli bir yerde kaldıktan sonra, yumurtaların içinden kara, kuyruklu kurbağa yavruları çıkar. Bunlara tetar denir. Tetarlar solungaçlarıyla solunurlar. Solungaçları başlarının iki yanındadır. Kan damarı bakımından zengin, küçük püsküllere benzerler. Vücuttaki kan bu püsküllerde temizlenerek kalbe gider; oradan da vücuda dağılır.

Bir süre sonra, bu dış solungaçlar kaybolur; yerlerini iç solungaçlar alır. Bu arada, yavru kurbağa, tıpkı balıklar gibi solunur. Ağızdan giren su solungaçları ıslatır. Böylece, suyun içindeki erimiş hava solungaçlardaki kirli kanı oksijenleyerek temizler. Bu dönemde, kurbağa yavrusunun kuyruğu körelmeye başlar. Buna karşılık, art bacaklar gelişir. Yavaş yavaş solungaç yarıkları da kapanır; akciğerler meydana gelir.

Hayvan, başkalaşımını tamamladıktan sonra, suyun içindeki bitkisel maddeler yerine böcekleri yemeye başlar. Kurbağa, yavruyken, bağırsakları vücudunun on kat uzunluğundadır. Erginleşince, vücudun ancak iki katı uzunluğunu alırlar. Bu olay, bağırsağın bir soba borusu gibi iç içe geçmesiyle olur.

Değişik ısılı bütün hayvanlar gibi, kurbağalar da kış uykusuna yatarlar. Yeryüzünün hemen her yerinde, yüzü aşkın kurbağa türü yaşar. Kurbağaların baş düşmanı yılanlarla leyleklerdir.

Advertisement

Kurbağanın başlıca iki türü vardır:
1) Yeşil kurbağa;
2) Kara kurbağa.

Yeşil kurbağanın arka ayakları uzun, etlidir. Asıl kurbağa budur. Kara kurbağa derisi pürtüklü, çok daha çirkin görünüşlü bir hayvandır.

Kurbağalar’ın başkalaşım sırasında kuyrukları körelmeyen bir türü vardır. Bunlara ürodeller denir.

Ürodeller : Başlıca örneği semender (salamandıra) dır. 20-25 santim uzunluğunda, kuytu, nemli yerlerde yaşayan bir hayvandır. Vücudu tombul bir kertenkeleyi andırır. Daha çok, böceklerle, kurtçuklarla beslenir. Derisinden zehirli bir sıvı salgılar. Bu sıvı küçük hayvancıklar için öldürücüdür.

Semenderler yavrularını doğurarak dünyaya getirirlerse de, bu gerçek bir doğum sayılmaz. Yumurtalar dişi semenderin içinde açılırlar; canlı olarak dışarı çıkarlar.

Semenderlerin renkleri çeşitlerine göre değişir. Üzerlerinde kırmızımtırak, sarımtırak lekeleri vardır. Kimisi de, kara üzerine parlak sarı beneklidir.

Advertisement


Leave A Reply