Trigliserid Nasıl Düşürülür? Hangi Gıdalar İyi Gelir? Ne Yapmak Gerekir?

0
Advertisement

Trigliserid seviyeleri kaç olmalıdır? Yüksek trigliserid ne zarar verir, doğal yollarla nasıl düşürülür? Trigliserid düşürme yöntemleri ve etkileri.

kalp sağlığı

Kaynak: pixabay.com

Trigliserid Nasıl Düşürülür?

Trigliserid nedir?

Trigliseridler, kanda bulunan, yağ taşıyan parçacıklardır. Aşırı şeker (rafine edilmiş karbonhidrat) ve diyetteki yağ alımından kaynaklanır ve karaciğerde de yapılabilirler. Trigliseridler vücuttaki enerjiye dönüştürülür; örneğin, kasları beslemek için. Bir kişi yedikten sonra kaslarını kullanmazsa fazla trigliserid yağ olarak veya karaciğerde depolanır. Kan dolaşımındaki yüksek trigliserid seviyeleri, kalp rahatsızlığı ve inme gibi risk faktörüdür. Yüksek trigliseridler, koroner kalp hastalığı riskini % 70 arttırmaktadır. Yüksek trigliseridler, özellikle tip 2 diyabetli veya metabolik sendromlu insanlar için önemli risk faktörleridir.

Yüksek kan trigliseridinin nedenleri, genetik, obezite, insülin direnci, tip 2 diyabet, yüksek karbonhidrat ve / veya yüksek yağlı diyet, aşırı alkol tüketimi, yerleşik yaşam tarzı, hipotiroidizm, böbrek hastalığı ve beta blokerler, tiyazid diüretikleri gibi ilaçlar , glukokortikosteroidler, anabolik steroidler ve bazı HIV ilaçlarıdır.

Trigliserid için en uygun aralık nedir?

Standart bir kan kolesterolü paneli HDL, LDL ve toplam kolestrol ile birlikte trigliseridleri içerir. Gelişmiş lipid testi, VLDL de dahil olmak üzere, yağ taşıyan diğer partiküllerin ölçümünü içerecektir. Trigliseridler, Ateroskleroz (“arterlerin sertleşmesi”) ile yüksek oranda ilişkili VLDL ile ilişkilidir.

Optimal olarak, trigliserid seviyeleri vasküler hastalığın önlenmesi ve optimal sağlıklılık için 100’den az olmalıdır. Trigliserid seviyelerinin standart laboratuvar aralıkları, aşağıda trigliserid seviyesi çizelgesinde gösterilmiştir:

Trigliserid Seviyesi (mg/dL) Risk Düzeyi
< 100 Optimal
101 to 150 Düşük Risk
151 to 200 Ilımlı Risk
201 to 300 Yüksek Risk
> 300 Çok Yüksek Risk

Trigliseridler bazı insanlarda aşırı yükselebilir. Trigliseridler 500’ün üzerinde olduğunda, kan tüpü çekildiğinde serumdaki yağları görebilirsiniz. 300’den fazla trigliserid, kötü beslenme alışkanlıklarına bağlı olabilir, ancak bazen insanlar genetik yüzünden sağlıklı beslenseler dahi yüksek trigliseridlere sahiptirler. Çok yüksek seviyelerde trigliserid seviyesine sahip kişiler, diğer lipid parçacıklarını (özellikle VLDL’leri) dolaşımdan çıkarmakta sorun yaşarlar. 200’den fazla trigliseridi olan herkes kesinlikle trigliserid düzeylerini düşürmek için bir şeyler yapıyor olmalıdır. Trigliseridleri 200’ün üzerinde olan kişiler özellikle kilo kaybı ve artan fiziksel aktiviteden yararlanmaktadır. İyi haber, trigliseridlerin daha iyi yeme, daha az alkol tüketme ve daha fazla egzersiz yapma gibi yaşam tarzı değişikliklerine çok tepkili olmasıdır.

Advertisement

Trigliseridleri ilaç almadan doğal olarak düşürmek mümkün müdür?

Trigliseridler ilaçsız indirilebilir. Örneğin, beslenme değişiklikleri, alkol tüketimi veya şekerli içeceklerin azaltılması, fiziksel aktivitenin artırılması, kilo verme ve diğer yollarla doğal düşürülebilirler. Vücut ağırlığındaki % 5-10’luk bir azalma, trigliseridleri düşürür. Aşağıdaki tablo, değişikliklerin ne kadar fayda sağlayabileceğini özetlemektedir.

Yapılabilecekler Etki Miktarı
Aşırı vücut ağırlığını azaltın +++
Alkol alımını azaltın +++
Şeker alımını azaltın +++
Toplam karbonhidrat alımını azaltın ++
Omega-3 çoklu doymamış yağ takviyelerini kullanın ++
Doymuş yağ yerine tek veya çoklu doymamış yağ kullanın +

Hangi gıdalar ve beslenme değişiklikleri trigliserid seviyesini düşürür?

Trigliseridleri düşürmek için en uygun diyet Akdeniz diyetidir. Bu diyet, düşük glisemik yük, zeytinyağı ve balık yağı gibi yüksek miktarda sağlıklı yağ alımı ve işlenmiş et, doymuş yağ ve trans yağ alımının düşük olması ile karakterize edilir. Bu beslenme şeklinde toplam karbonhidratlar da düşüktür. Tüketilen karbonhidratlar, glisemik yükü düşüktür – yani işlenmemiş haldedirler.

Trigliseridleri düşürmek için bazı gıdalardan kaçınılmalıdır. Hayvansal yağların azaltılması (özellikle doymuş yağ) trigliseridleri ve LDL’yi doğrudan düşürür. Gıda etiketlerinde hidrojene yağ ve yağ olarak tanımlanan trans yağlardan da kaçınılmalıdır. Azalan rafine karbonhidrat (özellikle şeker, ekmek ve un ve / veya şeker ile yapılan diğer işlenmiş gıdalar) düşük trigliseridlere yardımcı olabilir. Çok düşük karbonhidrat diyetleri (günde 35 gr’dan az), trigliseridleri düşürmede çok etkilidir. Fruktoz da trigliseridleri yükseltebilir; yüksek fruktozlu mısır şurubu kullanılmamalı ve meyve, meyve suyu olarak değil de bütün haliyle tüketilmelidir. Azalan şekerler özellikle insanda insülin direncine sahip olduğunda önemlidir.

Trigliseridleri azaltmak için beslenmeye başka gıdalar da eklenebilir. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan soğuk su balıkları, trigliseridlerin düşürülmesine yardımcı olur. Omega-3 zengin balık örnekleri somon, sardalya, uskumru, ringa balığı, ton balığıdır. Düşük trigliseridlere yardımcı olan diğer gıdalar, yulaf, keten tohumu ve fasulye gibi lif bakımından zengin gıdalardır. Zeytinyağı, düşük trigliseridlere yardımcı olabilecek başka bir besindir.

balık yağı

Kaynak: pixabay.com

Trigliserdi seviyesini düşürmek için hangi takviyeler alınabilir?

Balık yağı trigliseridleri düşürür. Trigliseridleri azaltmak için gereken doz, günde 1 ila 4 gram EPA / DHA’dır. Günde dört gramın trigliseridleri % 25 ila % 30 oranında azalttığı görülmüştür. En yüksek trigliseridleri olan insanlar en çok fayda sağlar. Deniz dışı omega 3 yağ asitlerinin trigliseridleri aynı şekilde düşürmediğini belirtmek gerekir.

Advertisement

Niasin, trigliseridleri düşürmek için bir başka destektir. Hem normal hem de uzun süreli salınan nikotinik asitin trigliseridleri % 40’a kadar (günde 1500 mg dozunda) azalttığı görülmüştür. Niasin, HDL’yi arttırmanın ve LDL’nin düşürülmesinin ek bir yararıdır. Trigliseridleri düşürmek için gereken yüksek dozda niasin, bazı insanlarda rahatsız edici bir kızarıklık yaratabilir.

Chia, keten tohumu veya kepek gibi lifler, düşük trigliseridi düşürmeye yardımcı olur.

Sınırlı araştırmalara sahip olan, hipertrigliseridemi için yararlar sağlayan diğer takviyeleri vardır. Son yıllardaki araştırmalar, probiyotiklerin trigliseridleri düşürmede bir rol oynayabileceğini göstermiştir. İki lactobacillus türü araştırılmış ve trigliseridleri düşürdüğü tespit edilmiştir. Bazı araştırmalar, l-karnitinin de trigliserid düşürme fayda sağladığını ileri sürmektedir.

Trigliserid düşüren yaşam tarzı stratejileri nelerdir?

Kilo kaybı, trigliseridler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Her % 5 ila % 10 oranında kilo vermede, trigliseridler % 20 oranında düşebilir. Her kilogram (2.2 lb) kaybedildiğinde, trigliseridler % 2 oranında azaltılabilir.

Artan fiziksel aktivite trigliseridleri düşürür. Her türlü aerobik, özellikle de yemekten sonra yapılırsa, kandaki trigliseridleri yakıt olarak kullanmaya hazır hale getirir. Bu sadece trigliseridleri düşürmekle kalmaz, aynı zamanda abdominal obezite üzerine de yardımcı olur. Egzersiz, trigliseridlerin çok yükseltildiğinde indirilmesi için en etkilidir. Trigliseridler optimal ise (100’den az) egzersiz daha fazla seviyeyi düşürmez.

alkolik

Kaynak: pixabay.com

Trigliserid ve alkol arasındaki ilişki nedir?

Alkol alımıyla trigliserid düzeyleri arasında doz bağımlı bir ilişki vardır. Bir kişi ne kadar içerse, trigliseritleri o kadar yüksek olur. Her 1 oz / gün düzenli alkol tüketimi için, trigliseridlerin % 5 artışla % 10’a yükseldiği tahmin edilmektedir. Ağır alkol kullanımı, çok yüksek trigliseridlerle ilişkilidir. Aynı zamanda karaciğerde alkol ve yağ metabolizması zorluğu nedeniyle de pankreatit ile ilişkili olabilir. Çok yüksek trigliseridi (250 mg / dL üzeri) olan insanlar için tamamen alkolden kaçınılması önerilebilir.

Trigliserid düşürücü stratejiler HDL’yi yükseltmeye yardımcı olur mu?

Trigliseridler yağ asitlerinin kas ve dokulara enerji aktarımı ile ilgilidir. HDL parçacıkları aşırı yağ asidinin periferalten karaciğere geri gönderilmesinde rol oynamaktadır. Bu yarışan rollerden dolayı, trigliseridlere değinmeden HDL’yi, sağlıklı iyi kolesterolü artırmak çok zordur. HDL sadece fazla lipiti atmak için karaciğere taşımakla kalmaz, aynı zamanda kolesterolü adrenaller, yumurtalıklar ve steroid hormon sentezi için testis gibi organlara da taşır. Daha düşük trigliseridlerin HDL’yi yükselttiği de biliniyor.


Leave A Reply