Kuru Baklagillerin Faydaları – Besin Değerleri

0

Kuru baklagiller nelerdir? Kuru baklagillerin besin içeriği, değerleri, özellikleri ve vücut için yararları nelerdir?

kurubaklagiller Kuru Baklagiller; bir kısım bitkilerin olgunlaşmış tohumlarıdır. Bu grup yiyeceklere leguminous (legüminöz) denir. Altı yüz ile bin üç yüz civarında çeşidi vardır. Dünyanın her yerinde binlerce yıldan beri en çok yenen besin maddelerindendirler. Arkeologlar, yaptıkları araştırmalarda tarımın başlangıcında ilk rastlanan bitkilerin baklagiller olduğunu saptamışlardır. Orta boy, en çok görülen kuru fasulye türünün Meksika’da, Lima fasulyesinin Peru’da, bakla ve nohutun orta doğuda, soya fasulyesinin Çin’de börülcenin ve küçük boy fasulyelerin Afrikada, ilk tarım bitkilerinden olduğu saptanmıştır. Kısacası milâttan çok öncelere giden geçmişleri vardır.

Advertisement

Başlıca Kuru Baklagiller, Yapıları ve Besin Değerleri; Protein yönünden zengin ve ete yakın yapıda oldukları için halk arasında fakir eti olarak da anılırlar. Özellikle vejetaryenlar (et yemeyenler) için çok kıymetli bir besin maddesidir.

Bu grup bitkilerin havanın azotunu kendi köklerinde ve toprakta biriktirme özelliği vardır. Bu özellikleri ile toprağı zenginleştirilmiş olurlar.

Başlıcaları: Nohut, bezelye, börülce, barbunya fasulyesi, fasulye, bakla, mercimek, soya fasulyesidir. Kendi aralarında yüzlerce çeşitleri vardır. Ülkemizde daha az tanınan soya fasulyesi, sanayide çok büyük yer tutar. Makarnası, yapay eti, yağı, pastacılıkta kullanılan şekli, soya sosun yapımı ve benzeri pek çok kullanım alanı vardır. Uzak Doğu’da tedavide de kullanılır.

Esas yapıları olgunlaşmış tohumlar olduğundan bileşimleri karbonhidrat ve protein bakımından çok zengindir. Tanelerin dış kısmı daha ziyade selüloz ve benzeri sindirilemeyen karbonhidrat, iç kısmı da nişasta içerir. İçerdikleri yağların büyük bir kısmı doymamış yağ asitlerinden meydana gelir. Yağ yüzdesi en fazla olanı soya fasulyesidir. Protein bakımından oldukça zengin besin kaynaklarıdır. Et, yumurta bulunmadığı zaman kuru baklagillerden protein gereksinimi karşılanabilir. Proteinleri ete eş değerdedir. Yumurta proteinine göre protein durumları %40-60 farklılık gösterir. Besin değeri en yüksek olanı soya fasulyesidir.

Advertisement

Genelde hepsi kalsiyum bakımından çok zengindir. Mercimek ve börülce, aynı zamanda demir yönünden de zengindir.

Genelde B grubu vitaminlerinden oldukça zengindirler.

Kuru baklagiller, sindirilmelerinin güçlüğünden dolayı düşük kaliteli proteinler grubuna girerler ancak belirli oranda tahıl çeşidi ile pişirilirlerse protein değeri %70 kadar yükselir.


Leave A Reply