Vatoz Balığı Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Yassı vücudu ile bilinen bir balık türü olan vatoz ile ilgili olarak bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Sığ deniz sularında yaşayan bir balıktır. Vücudu yassıdır. Rengi, sarıya yakın sincabi ile kurşuni arasında değişir. Derisi ince ve kaygandır. Gözleri başının üstünde, ağzı altındadır. Köpekbalıklarına uzaktan akrabadırlar. Bazı cinslerinin ensesiyle kuyruğunun üzerinde dikenler bulunur.

Vatozlar gündüz saatlerini, kumların üzerine yatarak geçirirler. Geceleyin avlanmaya çıkan vatozlar küçük balık, küçük kabuklular gibi hayvanları yiyerek beslenirler. Çok obur ve yırtıcı hayvanlardır. Fakat hareketi ağır olduğundan hızlı yüzen balıklar bunlardan kurtulabilir.

Vatozların 180 kadar çeşidi varsa da sularımızda başlıca dört çeşidi bulunur. Bunlar asıl tırpana yahut rina balığı, vatoz, uyuşturan ve folya balıklarıdır. Bizdekiler 5-6 kilo kadardır, boyları da 30-40 santimi geçmez. Başka denizlerde boyları 4 metreye yaklaşan büyük vatozlar vardır. Vatozların dişileri 6-8 kadar yumurta bırakır. Kalın kabuklu dört köşeli, her köşesinden iplikçikler uzanan bu yumurtalar aslında birer yumurta torbasıdır.

Erkeklerinin karınlarının altında üreme bezleri bulunur. Çiftleşmeleri kuşlarınkine benzer.

Advertisement

Vücudu, kalkan balığına çok benzediği için bazı balıkçılar vatozun kuyruğunu keser ve kalkan diye satarlar. Vatozun eti, başka balıklarınkinden lezzetsiz olmakla beraber yenmeyecek kadar da kötü değildir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply