Kuvvet Nedir? Kuvvetin Şiddeti ve Etkisi Hakkında Bilgi

0

Kuvvet nedir? Kuvvetin günlük hayattan bir örnek ile açıklanması ve kuvvetin şiddeti ve etkisi hakkında kısa ve temel bilgiler

kuvvetDiyelim ki futbol oynuyorsunuz. Topu yere koydunuz ve kaleye şut çekeceksiniz. Top önünüzde duruyor. Biraz gerilediniz, topa vurdunuz… Duran top birden yerinden fırlayacak, kaleye doğru hızla hareket edecektir.

Advertisement

Yine aynı oyunda, kaleci olduğunuzu düşünelim. Size bir şut atıldığı zaman, hızla gelen topu ellerinizle, ya da göğsünüzle durdurursunuz. Top size doğru gelirken yönünü değiştirmek isterseniz, yumruğunuzla, ayağınızla dilediğiniz gibi vurarak yönünü değiştirirsiniz. Yuvarlanarak yanınızdan geçen futbol topunu hızlandırmak isterseniz biraz arkasından koşar, sonra yeniden vurursunuz; böylece, top yeni bir hız kazanmış olur.

Bütün bu vuruşlar, ya da topu tutuş sırasında, bir kuvvet harcamış olursunuz. Topu ileri fırlatmak için de, yönünü değiştirmek için de, durdurmak için de bir kuvvet harcamanız şarttır. Fizikte kuvvet şöyle tanımlanır: Duran bir cismi harekete geçiren, hareketteki bir cismi durduran, yönünü, doğrultusunu, hızını değiştiren sebep kuvvettir.

KUVVETİN ŞİDDETİ

Herhangi bir işi yaparken kullanılan kuvvetin şiddeti değişiktir. Topu çok uzağa atmak istersek çok hızlı vururuz. Yakına atacaksak daha yavaş vurmamız gerekir. Tam dolu bir kovayı kaldırırken, yarı yarıya dolu bir kovayı kaldırmak için harcayacağımız kuvvetin iki katını harcamamız gerekeceği de meydandadır. Bunun için, teknikte çeşitli makinelerin kuvveti görecekleri işin ağırlığına göre hesaplanır. Bir binek otomobili dört silindirli motorla bçş yolcuyu taşıyabilir. Elli kişilik bir Otobüste çok daha güçlü bir motor kullanılır.

Advertisement

KUVVETİN ETKİSİ

Bir elinizin iki parmağı üzerine ufak bir karton parçası koyup bunun da üstüne madenî bir para yerleştirin. Öbür elinizin bir parmağıyla kartona fiske vurunca, karton uçar, para kalır. Çünkü parmağın kuvveti ancak kartonu etkilemiştir, parayı ise yerçekimi olduğu yerde tutar.


Leave A Reply