Kuzey Amerika kıtası nerededir?

0
Advertisement

Kuzey Amerika kıtası nerededir? Kuzey Amerika kıtasının komşuları, coğrafi konumu ve genel bilgileri içeren sayfamız.

Kuzey Amerika kıtası nerededir?

Kuzey Amerika Haritası

Kuzey Amerika yeryüzünün üçüncü büyük kıtasıdır. Ana bölümü Kuzey Kutup Dairesi ile Yengeç Dönencesi arasında kalır. Kuzey ucu Kuzey Kutbu’na, güney ucu Ekvator’a 800 km kadar sokulur. Kuzeyden güneye yaklaşık 8.000 km boyunca uzanan kıtanın yüzölçümü 24.230.000 kilometrekaredir.

Güneydoğuya doğru oldukça daralan ve Güney Amerika’dan Panama Kıstağı ile ayrılan kıta, denizlerle çevrili ters bir üçgen görünümündedir. Batı kıyısı boyunca Büyük Okyanus, doğu kıyısı boyunca da Atlas Okyanusu uzanır. Kuzeybatıda Bering Boğazı ile Rusya Federasyonu’ndan ve Asya kıtasından ayrılan kıtanın kuzeyinde kıtaya bağlı büyük adalar ile Kuzey Buz Denizi, güneydoğusunda da Antil Denizi ile Meksika Körfezi yer alır.

Dünyanın eri gelişmiş bölgelerinden biri olan Kuzey Amerika’daki besin tüketimi, Asya ortalamasının iki buçuk katından daha fazladır. Kişi başına elektrik tüketimi, tüm öteki kıtalar ortalamasının yaklaşık altı katı, kişi başına düşen ortalama gelir ise Batı Avrupa’dakinden yüzde 15 daha yüksektir. Tüm dünyadaki ürünlerin üçte birinden çoğunu üreten kıta, dünya nüfusunun yüzde 8’ini barındırır.

Advertisement

Leave A Reply