L Harfi İle Başlayan Müzik Terimleri ve Anlamları

0

L harfi ile başlayan müzik terimleri nelerdir? Müzik terimleri sözlüğü a dan z ye müzik terimleri ve açıklamaları.

LAENDLER — Kaynağı Avusturya olan 3/4 ölçülü dans. Valsın doğumuna yol açmış, Viyana klasikleri bu dansı bazı yapıtlarında kullanmışlardır.
LARGAMENTE, LARGO (İtal.) — «Geniş» anlamına. Çok yavaş tempo.
LARHETTO (İtal.) — Largosdan az daha hızlı.
LAVTA (Alm. Laute, ing., Fran. Lute) — Eski bir telli çalgı. Gövdesi armut biçimidir. Parmak yeri perdelidir. Avrupa’ da gezginci şarkıcıların kullandığı başlıca çalgıydı. Bach’ın çağına kadar yaygınlıkla kullanılmıştır.
LEGGİERO (İtal.) — Hafif.
LEİTMOTİV (Alm.) — Kişilerin ya da olayların tanıtılması için kullanılan, melodik, ritmik, ya da armonik kimliği olan cümle bölümleri. Genellikle operada kullanılır. Wagner’in operalarında «Leitmotiv»lerin özel bir önemi vardır.
LENTO (İtal.) — Yavaş.
LİBRETTO (ital.) — «Küçük kitap» anlamına gelir. Opera metni; opera oyunu.
LİED (Alm.) — Şarkı. Özellikle, Alman bestecilerinin, Alman ozanlarının şiirleri üzerine bestelediği şarkılar. 19. yüzyıla varana kadar Almanların halk şarkıları (Volkslieder) vardı. Fakat 19. yüzyılda, Goethe, Schiller, Mörike gibi Alman ozanlarının şiirleri üzerine Schubert, Schumann, Brahms, Wolf gibi bestecilerin yazdıkları şarkılarla (Volkslieder) sanat müziğine aktarılmıştır. Sanat müziği sınırları İçinde Lied’in başlıca öncüleri Carl Philipp Emmanuel Bach, Haydn, Mozart ve Beethoven gibi bestecilerdir. Lied biçimi: Sonat kalıplarına uyan yapıtların genellikle yavaş tempolu bölümünde kullanılan ve A -B – A formülüyle (başta ve sonda aynı konu, ortada yeni bir konu) sunulan biçim.
LİR, LİRA — Eski Grek çalgısı. Tel sayısı dört ile on arasında değişir. Sol elde tutulur ve sağ eldeki mızrapla çalınır.
LOURE (Fran.) — 18. yüzyıl süitlerinde rastlanan bir türlü dans müziği.

Advertisement

Leave A Reply