Lactulose İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Lactulose ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Lactulose yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Lactulose neyi tedavi eder?

Lactulose

Lactulose

Kullanımları

Bu ilaç ağız yoluyla veya rektal olarak karaciğer hastalığının (hepatik ensefalopati) komplikasyonlarını tedavi etmek veya önlemek için kullanılır. Sorunu iyileştirmez, ancak zihinsel durumun iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Lactulose, kandaki amonyak miktarını azaltarak çalışan bir kolonik asitleştiricidir. İnsan yapımı bir şeker çözeltisidir.

Lactulose nasıl kullanılır?

Bu ilacı karaciğer hastalığı için ağızdan alıyorsanız, genellikle günde 3-4 kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde alın. Tadını iyileştirmek için meyve suyu, su, süt veya yumuşak bir tatlıya karıştırabilirsiniz. Amaç her gün 2-3 yumuşak dışkı elde etmektir. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye cevabınıza (yani her gün yumuşak dışkı sayısına) dayanmaktadır.

Bu ilacı kabızlık için ağızdan alıyorsanız, genellikle günde bir kez veya doktorunuzun talimatına göre alın.

Bu ilaç rektal olarak karaciğer hastalığı için bir lavman olarak da verilebilir. Önerilen miktarda laktulozu 700 mililitre (24 ons) su veya normal salinle karıştırın. Çözeltiyi rektuma verin ve sıvıyı doktorunuzun talimatına göre 30-60 dakika içinde tutun. Lavmanı 30 dakikadan daha az bir süre içinde tutarsanız, aksi belirtilmedikçe dozu tekrarlayın.

Advertisement

Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın. Her gün aynı saatte kullanmayı unutmayın.

Bu ilaç karaciğer hastalığı için rektal olarak verildiğinde, zihinsel durumunuzda bir iyileşme 2 saat gibi kısa bir sürede ortaya çıkabilir, ancak bu ilacı ağızdan alıyorsanız, 24 ila 48 saat sürebilir. Bu ilacı kabızlık için kullanıyorsanız, bağırsak hareketinin olması 48 saate kadar sürebilir. Durumunuz devam eder ya da kötüleşirse lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

Yan etkiler

Gaz, şişkinlik, geğirme, mide gürlemesi / ağrı, bulantı ve kramplar oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: ishal, kusma, kas krampları / halsizlik, düzensiz kalp atışı, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, nöbetler.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Ciddi alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerebilir: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Advertisement

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Lactulose kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa bu ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilacı kullanmadan önce, varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın: düşük galaktoz diyeti (örneğin, az süt ürünü içeren veya hiç içermeyen bir diyet), diğer bazı bağırsak problemleri (bağırsak tıkanıklığı).

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de diyabetinizi söyleyin.

Bu ilacı kullanırken herhangi bir müshil ilaç almayın. Müshillerin sık kullanımı veya aşırı kullanımı ciddi miktarda vücut suyu kaybına (dehidrasyon) neden olabilir. Bu özellikle çocuklarda veya yaşlılarda görülür. Aşağıdaki dehidrasyon semptomlarından herhangi birini geliştirirseniz hemen doktorunuza başvurun: kas zayıflığı, kas krampları, baş dönmesi.

Ameliyattan veya diğer prosedürlerden (örn. Elektrokoter) önce doktorunuza veya cerrahınıza bu ilacı kullandığınızı söyleyin.

Bu ilaç farklı şekerler içerir. Diyabetiniz varsa, bu ilaç kan şekerinizi etkileyebilir. Kan şekerinizi belirtildiği şekilde düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Sağlık uzmanlarınız (doktorunuz veya eczacınız gibi) olası herhangi bir ilaç etkileşiminin farkında olabilir ve sizi bunun için izliyor olabilir. Öncelikle herhangi bir ilacın dozunu kontrol etmeden önce başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle alüminyum ve / veya magnezyum içeren antasitler, diğer laksatifler (örn., Sabun köpükleriyle temizleme lavmanları) kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz / bitkisel ürünleri söyleyin.

Advertisement

Bu yazı olası tüm etkileşimleri içermiyor. Bu nedenle, bu ürünü kullanmadan önce kullandığınız tüm ürünleri doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply