Litografi Nedir?

0

Litografi nedir? Litografi sanatının özellikleri nelerdir, nasıl yapılır? Litografi hakkında bilgi.

Litografi Nedir?

litografiLitografi; bir baskı biçimi ve sanatıdır. Bu alandaki ilk araştırmaları 1796’da Alman matbaacısı Aloys Senefelder yaptı. Özellikle de direkt litografi yönetimi üzerinde çalıştı. Litografide kullanılan ilk plakalar taştan yapılmaktaydı.

Advertisement

Günümüzde kullanılan çağdaş baskı işlemlerinde taşın yerini ofset tekniğine bıraktı. Temelde iki yöntem de aynı ilkeye dayanır. Basım sırasında kullanılacak plaka hazırlanırken bu plakanın üzerine basılacak olan şekil ya da harfler çizilir. Daha sonra levha üzerine yağlı mürekkep filmi uygulanır. Şekillerin bulunduğu kuru yüzey mürekkebi emerken ıslak olan boş yüzeyleri mürekkebi emmez. Mürekkebi emen bu plaka üzerine kâğıt ya da başka bir madde bastırıldığında mürekkepli şekil kâğıt üzerine çıkar.

Litografi basım tekniği önceleri el presleriyle yapılırken, sonraları mekanik preslerle yapılmaya başlandı. Litografi günümüzde yerini ofset basıma bırakmış olmakla birlikte, bazı alanlarda yine kullanılır: Sanat resimleri, afişler, takvim, katalog, broşür, ticari çek ve senet basımında. Ayrıca coğrafya haritalarının bakımında da olumlu sonuç veren bir tekniktir.


Leave A Reply