Lozan Nerededir?

0

Lozan nerededir? Türkiye Cumhuriyeti tarihi için oldukça önemli bir yeri olan Lozan şehri ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

lozan

Advertisement

İsviçre’nin Vaud Kantonu’nun başkentidir, daha çok bir öğrenci şehridir. Ülkenin batı bölümünde, Leman Gölü’nün kuzey kıyılarındaki tepelikler üzerinde, Cenevre’nin 50 kilometre kuzey doğusunda kurulmuştur. Nüfusu 133.000’i geçer. İsviçre’nin 5. şehridir. Tamamen Fransızca konuşulur.

Lozan Cenevre’den, Brig’den, Fribourg’ dan, Bern’den, Vallorbe’den gelen demiryollarının kavşak noktasında, Paris’le Milano arasındaki karayolunun üzerinde bulunmaktadır. 1906’da açılan Simplon Tüneli’nden sonra, Lozan’ın ticari bakımından önemi oldukça artmıştır.

Lozan’ın ortasından Flon Çayı geçer. Bu çayın adı eskiden «su» anlamına gelen «Laus» du. Şehre bundan dolayı Lozan adı verilmiştir. Lozan’ın eski bölümü, Jura dağlarının bir parçasını meydana getiren beş tepe üzerindedir. Cenevre Gölü kıyısındaki aşağı bölümünde Lozan’ın iskelesi Ouchy vardır. Yukarı bölüm ile aşağıdaki kıyı bölümü arasında küçük bir yeraltı treni işletilmektedir. Lozan’ın en önemli binaları arasında 1537’de bir akademi olarak kurulduktan sonra 1890’da üniversite haline getirilen Rumine Sarayı; 1886 – 1927 yılları arasında Federal Kanton mahkemelerinin bulunduğu Adliye Sarayı; Mon Repos Parkı’nda, bugünkü mahkemelerin bulunduğu yeni Adliye Sarayı; Lozan (Lausanne) Konferansı’ nın yapıldığı saray başta gelir.

Lozan, eskiden beri, yabancıların sık sık ziyaret ettiği, öğrenim için geldiği, yerleştiği bir şehir olarak tanınır. Bu şehirdeki yabancıların sayısı 10.000’i aşar.

Advertisement

Lozan’da demir, bira, tütün, çikolata endüstrileri başta gelir.


Leave A Reply