Lykurgos Kimdir?

0
Advertisement

Lykurgos kimdir? Tarihte ilk kez sosyalizm benzeri bir yapıyı kurmaya çalıştığı bilinen Sparta Kanunlarını koymuş Lykurgos hakkında bilgiler.

lykurgosEski Yunan tarihinde, Sparta Kanunlarını yapmış olduğu sanılan bir kimsedir. Lykurgos, Sparta’nın öteki Yunan eyaletleri arasında en güçlü duruma yükselmesini Lykurgos sağlayan idare düzeninin, askerlik kurallarının kurucusu diye anılırsa da bazı tarihçiler, hakkında anlatılmış olan hikayelerin çoğundan, hatta onun gerçekten yaşamış olduğundan bile şüphe ederler.

Ünlü tarihçi Herodotos’un anlattığına göre, Lykurgos Kral I. Agis’in oğluydu. Bazı tarih eserlerde onun Girit, Mısır, İyonya gibi ülkelerde, başkalarında ise İspanya’da, Libya’da, Hindistan’da uzun uzun yolculuk etmiş olduğu anlatılır. Lykurgos’un M.Ö. 800 de yaşamış olduğu söylenir. Bazı tarihi kaynaklara göre, gezdiği ülkelerin idare şekillerini, kanunlarını incelemiş olan Lykurgos, Sparta’ya döndükten sonra, kendisine Sparta kanunlarını düzenlemesi teklif edilmişti. Gene Herodotos’un anlattığına göre, Lykurgos, Sparta geleneklerini bütün bütün değiştirerek yepyeni bir idare düzeni kurmuştu. Özellikle askerlik alanında yaptığı değişiklikler, Sparta’ da cesur, dayanıklı, kabiliyetli askerlerin yetiştirilmesine, halk arasındaki zayıf, sıhhatsiz kimselerin yaşatılmamasına yol açmıştı.

Lykurgos, meydana getirdiği bu yeni kanunlardan, kurduğu devlet şeklinden sonra yeni bir yolculuğa çıkmak üzereyken, Spartalılar’dan, kendisi dönünceye kadar bu alanlarda hiçbir değişiklik yapmayacaklarına dair söz aldı. Sonra Sparta’dan, bir daha dönmemek üzere ayrıldı, böylece, kurduğu düzenin hiçbir zaman değiştirilmeden sürdürülmesini sağladı.


Leave A Reply