Madagaskar Savaşı Ne Zaman, Kimler Arasında ve Neden Yaşanmıştır?

0

Madagaskar Muharebesi ya da Madagaskar Savaşı ne zaman gerçekleşti? İkinci Dünya Savaşında gerçekleşen savaşta yaşananlar ve sonuçları neler olmuştur?

Dört Westland Lysander Mk. III adanın üzerinde uçuyor

Dört Westland Lysander Mk. III adanın üzerinde uçuyor (Kaynak : wikipedia.org)

Madagaskar Muharebesi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Vichy Fransası tarafından kontrol edilen Madagaskar’ı ele geçirmek için Müttefiklerin yapmış oldukları askeri operasyondur. 5 Mayıs 1942’de başladı ve çatışmalar 6 Kasım’a kadar durmadı. Bu savaş sonrası Madagaskar Müttefiklerin kontrolüne geçmiştir.

Savaşın Arkaplanı

1941’in başlarında, Müttefik liderler, adanın limanlarının, Alman Donanması ( Kriegsmarine ) tarafından paylaşılan bir fikir olan Japonya tarafından kullanılabileceğine inanıyorlardı. Şubat 1942’nin sonuna doğru Burma’nın doğusundaki Güneydoğu Asya’yı fethettikten sonra, Japon yüksek komutanlığı batıya doğru hareket etmeyi planlamıştı. Japon İmparatorluk Donanması’nın denizaltıları, Hint Okyanusu’nun her yerinde serbestçe hareket etti. Mart 1942’de Japon gemileri Hint Okyanusu Baskını’na öncülük etti. Bu baskın, İngiliz Hint Okyanusu Doğu Filosu’nun Kenya’daki Kilindini’de (Mombasa’da) yeni bir üsse taşınmasına yol açtı.

Bu hareket, İngiliz filosunu yeni bir saldırıya maruz kalmasına açık kapı bıraktı. Japon deniz kuvvetlerinin Madagaskar’daki ileri üsleri kullanma olasılığı bu ihtimali güçlendiriyordu. Bu tesislerin potansiyel kullanımı, Müttefik ticaret gemilerini, İngiliz Sekizinci Ordusuna giden tedarik yolunu ve ayrıca Doğu Filosunu tehdit etti .

Japon denizaltıları o zamanlar en uzun menzile sahipti – bazı durumlarda 10.000 milden (16.000 kilometreden fazla). Bu denizaltılar Madagaskar’daki üsleri kullanabilseydi , bu durum Müttefiklerin Pasifik Okyanusu ve Avustralya’dan Orta Doğu ve Güney Atlantik’e uzanan bir bölgedeki iletişim hatlarını etkileyecekti.

Müttefiklerin Mayıs 1942'de Tamatave'ye çıkarmaları

Müttefiklerin Mayıs 1942’de Tamatave’ye çıkarmaları (Kaynak : wikipedia.org)

Ironclad Operasyonu

Müttefik komutanlar Madagaskar’a amfibi bir saldırı başlatmaya karar verdiler. Plan, Ironclad Operasyonu olarak biliniyordu ve başlangıçta İngiliz Ordusu ve Donanması merkezli müttefik kuvvetler, Kraliyet Deniz Kuvvetleri’nden General Robert Sturges tarafından komuta edildi. Müttefik deniz birliği, Tuğamiral Edward Neville Syfret komutasındaki Kuvvet H, İngiliz Savunma Filosu ve İngiliz Doğu Filosu’ndan alınan 50’den fazla gemiden oluşuyordu. Filo , kardeş gemisi HMS Indomitable olan HMS Illustrious’u içeriyordu.

Güney Afrika Hava Kuvvetleri, İngiliz 5. Piyade Tümeni’ne bağlı 17. Piyade Tugayı ve 13. Piyade Tugayı ile İngiliz 29. Courrier Körfezi ve Ambararata Körfezi, Diego Suarez’in (daha sonra Antsiranana olarak bilinir) ana limanının hemen batısında, Madagaskar’ın kuzey ucunda Doğuya doğru bir oyalama saldırısı düzenlendi.

Genel Vali Armand Léon Annet liderliğindeki Vichy kuvvetleri, yaklaşık 6.000’i Madagaskar’dan olmak üzere yaklaşık 8.000 personeli içeriyordu. Diğerlerinin büyük bir kısmı Senegalli idi. 1.500 ila 3.000 Vichy askeri Diego Suárez çevresinde toplandı. Bununla birlikte, hava ve deniz savunması nispeten hafif ve/veya eskiydi: sekiz kıyı bataryası , iki silahlı ticari kruvazör , iki sloop, beş denizaltı, 17 Morane-Saulnier MS.406 avcı uçağı ve 10 Potez 63 bombardıman uçağı.

Şiddetli çarpışmalardan sonra, ana Vichy kuvvetleri güneye çekilmesine rağmen Diego Suárez’deki güçler 7 Mayıs’ta teslim oldu.

I-10 (Konzu Sınıfı, Tip A1) ve I-16 ve I-20 (Hei Sınıfı, Tip C1) ile Kaptan Ishizaki komutasındaki Japon denizaltı filosu 29 Mayıs’ta bölgeye geldi. I -10 Yokosuka E14Y keşif uçağı, Diego Suárez limanına demirlenen Ramillies’i gördü, ancak uçak görüldü ve Ramillies pozisyon değiştirmek için demir attı. I-20 ve I-16 , biri limana sürülen ve iki korvet tarafından derinlik yüklü saldırı da dahil olmak üzere iki torpido ateşleyen iki Tip A Kōhyōteki cüce denizaltıyı fırlattı. Bir torpido Ramillies’e ciddi şekilde zarar verirken, ikincisi British Loyalty tankerini yarı yarıya batırdı ancak daha sonra gemi tamamen kurtarıldı. Ramillies daha sonra Durban ve Plymouth’ta sevk edildi. Teğmen Saburo Akieda ve Deniz Astsubay Masami Takemoto denizaltılarını (M-20b) Nosy Antalikely’de karaya çıkardılar ve Cape Amber yakınlarındaki toplama noktalarına ilerlediler. Her ikisi de bir köyde yiyecek satın alırken izlendi ve üç gün sonra Kraliyet Deniz Piyadeleri ile bir çatışmada öldürüldü. İkinci minisub (M-16b) denizde kayboldu ve mürettebatından birinin cesedi bir gün sonra karaya vurdu.

Kara harekatı (Operation Stream Line Jane)

Çatışmalar birkaç ay boyunca düşük seviyede devam etti. 1942 yazında, İngiliz 5. Piyade Tümeni’nin iki tugayı Hindistan’a transfer edildi. 22 Haziran’da Doğu Afrika Tugay Grubu (Kralın Afrika Tüfekleri) Madagaskar’a geldi. Güney Afrika 7. Motorlu Tugayı ve 27. Rodezya Piyade Tugayı (Doğu Afrika kuvvetleri dahil) Doğu Afrikalıların gelişini takip eden haftalarda geldi.

29. Tugay ve 22. Tugay Grubu, yağmur mevsiminden önce Müttefik saldırı operasyonlarını yeniden başlatmak için kuzeybatıdaki Majunga’ya 10 Eylül’de amfibi bir iniş yaptı. Müttefik kuvvetler için ilerleme yavaştı. Düşman kuvvetleriyle ara sıra küçük çaplı çatışmalara ek olarak, Vichy askerleri tarafından dikilen barikatlarla da karşılaştılar. Müttefikler sonunda başkent Antananarivo’yu fazla muhalefet olmadan ve ardından Ambalavao şehrini ele geçirdi. Son büyük eylem 18 Ekim’de Andriamanalina’da gerçekleşti. Annet, 8 Kasım’da adanın güneyindeki İlhosy yakınlarında teslim oldu. Müttefikler Diego Suárez’e çıkarmada yaklaşık 500 kayıp verdi ve 10 Eylül’de takip eden operasyonlarda 30 kişi öldü ve 90 kişi yaralandı.

Müttefik birlikler Tamatave limanında , Eylül 1942

Müttefik birlikler Tamatave limanında , Eylül 1942 (Kaynak : wikipedia.org)

Sonuçlar

Özgür Fransız ordusu generali Paul Legentilhomme , Madagaskar Yüksek Komiseri olarak atandı. Ancak adanın Fransız kontrolü çok da uzun sürmeyecekti. Birçok koloni gibi, Madagaskar da II. Dünya Savaşı’ndan sonra bağımsızlık istedi. 1947’de ada da Madagaskar İsyanı’nı yaşandı. Bu devrim 1948’de bastırıldı. 14 Ekim 1958’de, yaklaşık on yıl sonra, Madagaskar Cumhuriyeti, Fransa‘dan kesin bağımsızlığını başarıyla ilan etti.


Leave A Reply