Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA) Nedir?

0
Advertisement

Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA) Nedir? Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA) ne amaçla, ne zaman kurulmuştur, özellikleri hakkında bilgi.

mta

Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA)

Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA); Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı, tüzel kişiliğe sahip, özel hukuki hükümlere batı iktisadi kamu kuruluştur.

1935’te yeraltı kaynaklarım arayıp bulmak, çıkarmak, varolan madenlerin işletilmesini bilimsel yöntemlerle daha verimli kılmak ve bu konuda elemanlar yetiştirmek amacıyla kuruldu. Her türlü maden, endüstri hammaddesini ve enerji kaynaklarını aramak, bunların jeolojik, jeokimyasal ve jeofizik incelemelerini yapmak; jeolojik haritaların kazınması için gerekli araştırmaları sürdürmek, petrol konusunda aramak ve sondaj çalışmaları yapmak her türlü taş, fosil, maden, su gibi maddeler üstünde fiziksel, kimyasal, opik, minerolojik, paleontolojik analizleri gerçekleştirmek. Özel sektör için çeşitli jeolojik inceleme, aramalar ve etütler yapmak sorumluluk alanı içindedir. MTA’da son yıllarda genişleyen iş hacmine ve bilimsel genişlemeye uygun olarak yeni düzenlemeler yapıldı. Analitik kimya; yakıt teknolojisi mineroloji ve petrografi, spektrokimya, jeokimyasal analiz laboratuvarları, metalürji, güneş ve rüzgâr enerjileri bölümleri kuruldu.

Advertisement

Yorum yapılmamış

  1. mta sadece yer altı da çalışmalar yapmaz hava kara ve suda çalışmalar yapar . dinazor kemikleri bulur mesela adana da uzun balina bulundu. ankara da sergileri vardır.gidip görmenizi tavsiye ederim.buraya iki video yükleyecektim ama başaramadım ben mta bölge müdürünün çocuğuyum

Leave A Reply