Malta Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Ülkeler Rehberi Malta – Malta ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

malta bayrağı

Kaynak: pixabay.com

MALTA

  • Yüzölçümü: 316 km2.
  • Başkenti: La Valletta.
  • Dil: Malta dili, İngilizce, İtalyanca.
  • Din: Hristiyan (% 93 Katolik, az sayıda Protestan).
  • Para birimi: Euro
  • Başlıca kentleri: Birkirkara, Qormi, Mosta, Sliema, Zabbar.

Güney Avrupa’da, Akdeniz’de ada devletidir. Akdeniz’in ortasında Sicilya’ nın yaklaşık 95 km güneyinde ve Libya’nın 350 km kuzeyinde yer alan 5 adadan oluşur. Bu adaların en büyüğü olan Malta ile Gozo ve Comino adaları yerleşim bölgesi olarak kullanılır, Comminotto ve Filfla’da ise insan yaşamaz. Adalar arasında politik ya da yönetimle ilgili bir bölünme yoktur; bununla birlikte Gozo’da bir ölçüde yerel bir yönetim kuruludur.

malta

Kaynak: pixabay.com

Yüzey Şekilleri;

Malta adaları, Sicilya’dan Tunus’a kadar uzanan batmış bir dağ sırasının doruklarından oluşur. Malta Adası, beraberinde mercan kireçtaşı tepeleri ve sarp kayalıklarla uzanan bir kaya şeridiyle ikiye bölünmüştür. Kuzeydeki kesim sarp ve verimsiz bir alandan oluşur, güneydeki kesimse daha çok ekilmiş bir görünümdedir. Batıdaki kıyı yüksek, düzensiz ve limandan yoksundur. Malta’ nın stratejik önemine büyük katkısı olan Marsamxett ve Grand Harbour koyları doğu kıyısında yer alır. Başkent Valletta bu iki koy arasındaki dar alanda kurulmuştur. Ülkede önemli bir göl ya da ırmak yoktur. İKLİM. Malta’da tipik Akdeniz ikimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak kışlarsa ılık ve yağışlı geçer. Ortalama sıcaklık ocak ayında yaklaşık 12°C, temmuz ve ağustos aylarında ise 25 °C’ dir. Temmuz ve ağustos aylarında, yıllık yağış oranının (500 mm) yalnız %2’si Valletta‘da görülür. Ada olması nedeniyle Malta sürekli rüzgârların etkisi altındadır.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Malta’da tipik kıyı bitkileri ve başta keçiboynuzu ve incirağacı olmak üzere birkaç ağaç türü dışında özgün bitki örtüsü yok denecek kadar azdır. Başlıca memeli hayvanlar; sansar, kirpi, fare ve tavşandır. Merkezi bir göç yolunun üstünde yer alan ülke; her yıl içlerinde balıkkartalı, akbaba, kırlangıç, kartal ve gugukkuşlarının da bulunduğu çok sayıda göçmen kuşun uğrak yeridir.

malta

Kaynak: pixabay.com

Ekonomisi;

Başlıca tarım ürünleri, meyve, sebze ve yem bitkileridir ayrıca soğan ve fasulye üretimi önem taşır. Taş ocakçılığı, besin, meşrubat, tütün ürünleri, tekstil, giyim, ayakkabı, ağaç ve mantar ürünleri başlıca endüstri dalları olup bunların yanında basım endüstrisi ve inşaat etkinlikleri önemlidir. Yıllık elektrik üretimi 600 milyon kWh’dır. Turizm önemli bir gelir kaynağıdır. Başlıca dışsatım malları makine ve ulaşım donanımı, dışalım malları ise, kimyasal ürünler, makine, besin, canlı hayvandır. Ticaret ortakları İngiltere, İtalya, Almanya, ABD, Libya’dır.

Advertisement

1 Yorum

  1. İngilizce Eğitim on

    Malta adası ingilizce eğitimi adına hem kaliteli hemde en ekonomik secenektir. Maltada yaşan biri olaraktan Malta güzel bir akdeniz ülkesidir.

Leave A Reply