Mars’ta Bir Günün Uzunluğu Nedir?

0
Advertisement

Mars’ta bir gün kaç saat sürer? Dünya ile kıyaslandığında Mars’taki bir gün ve Dünya’daki bir günün uzunlukları hakkında bilgi.

Mars’ta Bir Günün Uzunluğu Nedir?

Güneş sistemindeki dördüncü gezegen olan Mars, Dünya’nın yaklaşık yarısı kadar büyüklüktedir. Bir Mars yılı neredeyse Dünyadan iki kat daha uzundur. Ancak gününün uzunluğu Dünyadan çok farklı değildir. Bir saatten daha az süre fark eder.

Mars Gününün Uzunluğu

Yıldızlardan görüldüğü gibi, Marsın bir dönüşünü tamamlaması 24 saat 37 dakika sürer. Bu süreye, güneş gününden biraz daha kısa olan bir sidereal (yıldızlara göre) gün denir; bu, yüzeyde bulunan bir gözlemcinin gökyüzündeki aynı konuma geri dönmesi için gereken süredir. Mars’ta bir güneş günü 24 saat 39 dakika sürer.

Dünyayla Karşılaştırma

Dünya, Mars’ın neredeyse iki katı büyüklüğünde olduğu için, sidereal ve güneş günlerinde dört dakikalık bir fark var. Bir güneş günü 24 saat, ancak bir sidereal (yıldız) gün 23 saat ve 56 dakikadır. Güneş günü açısından Mars günü, Dünya gününden 39 dakika daha uzundur, ancak sidereal gün açısından Mars günü, Dünya gününden 41 dakika daha uzundur.

Advertisement

Leave A Reply