Marsyas Kimdir?

0

Marsyas (Marsiyas) kimdir? Mitolojide bir karakter olan Marsyas (Marsiyas) ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız

Advertisement

Eski Yunan masallarında adı geçen Frigyalı bir delikanlıdır. Efsaneye göre, sanat tanrıçası Athena flütü keşfetmişti; yalnız, çalarken yüzünü çirkinleştirdiği için bu müzik aletini beğenmemiş, fırlatıp atmıştı. Sonradan Athena’nın flütünü Marsyas buldu, bunu o kadar güzel çalmaya başladı ki, lir çalmakta usta olan Apollon, onunla yarışa girmek istedi. Frigya Kralı Midas da hakem seçildi. Önce Apollon’un lirini, sonra da Marsiyas’ın flütünü dinleyen Midas, yarışmayı Marsiyas’ın kazandığını ilan etti. Buna çok kızan Apollon, Midas’ı cezalandırmak için onun kulaklarını eşek kulağı biçimine soktu.

Marsiyas, sanatta, telli sazlar kullanan Yunan müziğine karşı nefesli sazlar kullanan Frigya müziğini temsil ederdi. Roma’da, Forum alanında, Marsiyas’ın çok güzel bir heykeli dikilmişti. Değerli, zevkli bir sanat eseri olan bu heykelin eşi birçok Roma sömürgelerinde de en önemli meydanlara konulmuştu.


Leave A Reply