Martı Hakkında Bilgi

0

Martı nasıl bir hayvandır? Martı kuşunun özellikleri, beslenmesi, yaşam koşulları hakkında bilgi.

martiMartı; (Lat. Larus). Martıgiller familyasından çeşitli su kuşlarının ortak adıdır. Ördek iriliğinde (25-65 cm), soluk külrengi ya da beyaz tüylü, uzun sivri kanatlı bir kuştur, eti yenmez. Türlerin çoğunda yalnız üreme mevsimlerinde başın ve boynun bir bölümü esmer ya da siyahımsı olur. Rahat ve sürekli uçabilir, suyun üstüne konar, az yüzer ancak suya dalmaz. Her türlü besini yer. Çeşitli hayvan leşleri ve balıklar başlıca besinidir. Genellikle bataklıklarda, durgun su ve deniz kenarlarında yuva yapar. Kış aylarında değişik yerlere göç eder. Haliçler, ırmaklar ve göller başlıca göç yerleridir. Dünyanın hemen her yerinde yaşar. Başlıca türleri: Gümüş martı, kara martı, güler martı, cüce martı.

Advertisement

Martıgiller, (Lat. Laridae). Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının Yağmurkuşları takımının Martılar alt takımına giren bir familyadır. Kırlangıç ve güvercinlere benzeyen hafif yapılı su kuşlarıdır. Kanatları sivri ve uzundur. Kuyrukları çoğunlukla çatallıdır. Birçok türü vardır.

Martılar, (lat. Lari). Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının Yağmurkuşları takımına giren bir alt takımdır. Bacakları zayıf, gagaları genellikle kanca uçludur. Tüyleri külrengi ve beyaz renklidir. Yavrular kalın hav tüyüyle kaplı olarak doğar ve sürekli basit olan yuvada kalır. Dünyanın her yanındaki tatlı ve tuzlu suların kıyılarında toplu olarak yaşarlar. Martıgiller, Denizkırlangıcıgiller, Yırtıcımartıgiller ve Dalıcımartıgiller familyalarını kapsar.


Leave A Reply