Masaj; Nerede, Nasıl Yaptırılmalı? Masaj Öncesi Yapılması Gerekenler

0

Masajın, dünyanın en keyif verici, en rahatlatıcı şeylerinden biri olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz öyle değil mi? Masaj kuralları nelerdir?

Kimimiz düzenli olarak uzman ellere başvururken, kimilerimiz de yalvar yakar eşten dosttan medet umarız “şu omuzlarımı biraz ovuversene…” diyerek. Evet masaj gerçekten eşi benzeri bulunmayan bir rahatlama ve gevşeme yolu, ve ehil ellerde rahatlamanın ve gevşemenin yanında pek çok rahatsızlığa iyi gelen bir tedavi yöntemiyken, uzman olmayan kişilerce acemice yapılan masajlarsa vücudumuzun çeşitli bölgelerinde zedelenmelere yol açabilecek ciddi bir riske dönüşebiliyor.

Masaj; Nerede, Nasıl Yaptırılmalı? Masaj Öncesi Yapılması Gerekenler

Pek çoğumuz masajı sadece bir keyif aracı olarak görüyoruz, ama aslında masaj dediğimiz gibi ehil ellerde ciddi bir fizik tedavi aracı. Kasların kuvvetlendirilmesi, dinlendirilmesi, yumuşatılması; selülit, çeşitli romatizmal rahatsızlıklar, varis, felç, bazı metabolizma hastalıkları masajın tedavisinde yardımcı olduğu rahatsızlıklardan sadece birkaçı.

Masaj yaptırırken öncelikle ne amaç için yapıldığı tespit edilmeli ve eğer tıbbi bir rahatsızlık nedeniyle yapılıyorsa, doktor tavsiyesi üzerine gerekli yerlere başvurulmalıdır. Ancak masajı yalnızca gevşemek ve rahatlamak amacıyla yaptırıyorsanız, yine işinde uzman olan kişiler ve merkezlere başvurmanızı, istenmeyen sonuçlar elde etmemek için gelişigüzel seçimlerden kaçınarak bu konuda özenli ve bilinçli davranmanızı öneriyoruz.

Masaj

Masaj yaparken, daha doğrusu masaj yaptırırken sizin de dikkat etmeniz gereken veya müdahale edebileceğiniz bazı konular var, işte bunlardan bazıları…

Masaj esnasında fazla konuşulmamalı.
Sauna veya banyo gibi havasız ve fazla sıcak ortamlar masaj için uygun değil
Masajın yapılacağı odanın sıcaklığı iyi ayarlanmalı, soğuk olmamalı.
Masajın yapılacağı odada hafif bir müzik çalınmasında fayda var.
Masaj öncesinde tuvalete gidilmeli.
Masaj yapılan bölgeler havluyla örtülerek üşümesi önlenmeli.
Hijyen kurallarına dikkat edilmeli.

Masaj masaları ve sandalyeleri

Masaj sırasında alıcıları konumlandırmak için özel masaj masaları ve sandalyeleri kullanılır. Tipik bir ticari masaj masası, kolayca temizlenen, ağır yastıklı bir yüzeye ve müşterinin yüzüstü uzanırken kolayca nefes almasını sağlayan ve sabit veya taşınabilir olabilen at nalı şeklindeki bir kafa desteğine sahiptir, ancak ev versiyonları genellikle daha hafiftir veya katlanmak için tasarlanmıştır kolayca. Vücut pozisyonunu düzeltmek için ortopedik bir yastık veya destek kullanılabilir.

Ergonomik sandalyeler masaj masasına benzer bir işlev görür. Sandalyeler sabit veya taşınabilir modeller olabilir. Masaj koltuklarının taşınması masaj masalarından daha kolaydır ve alıcıların bir sandalye masajı almak için soymalarına gerek yoktur. Bu iki faktör nedeniyle, sandalye masajı genellikle şirket ofisleri, açık hava festivalleri, alışveriş merkezleri ve diğer halka açık yerler gibi ortamlarda gerçekleştirilir.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?