Maymunlar ve Maymunsular Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Memelilerin bir bölümü olan maymunlar ve maymunsular ile ilgili temel bilgiler

maymunMAYMUNLAR. — Hayvanlar dünyasında, insana en çok benzeyen yaratıklardır. Yüzleri, vücut yapıları insana çok benzediği gibi, ön ayaklarını da el gibi kullanabilirler. Çok zeki yaratıklardır.

Maymunlar genellikle sıcak iklimli yerlerde, ormanlarda, ya da kayalıklar üzerinde yaşarlar. Çoğunun yüzü tüysüzdür. Elleri insan eli gibidir; yalnız, başparmak çok gelişmiştir. Bu sayede dallara kolayca tutunabilir, ağaçtan ağaca sıçrayabilirler. Son derece çeviktirler. Yerlerinde duramazlar. Her gördüklerini taklit ederler. Bu yüzden de, hemen her cambazhanede, çeşitli numaralar yapan maymunlara rastlanır.

Dişi maymun, genellikle yalnız bir yavru doğurur. Yavrusu, doğduğunda, insan yavrusu gibi zayıf, çelimsizdir. Onun için, ana maymun, yavru kendi kendine bakabilecek hale gelene dek, ona bakar, besler, yetiştirir, tehlikelerden korur. Maymun, okadar zeki olduğu halde, kendine yuva yapmayı beceremez; büyük ağaç dallarının altındaki kuytu köşelere sığınır.

Maymunlar, büyüklük, küçüklük, vücut yapısı bakımından birçok çeşitlere ayrılırlar. Bellibaşlı maymun çeşitleri goril, şempanze, orangutan, şebek, babun, örümcek maymun’dur. Maymunların en irisi, en yırtıcısı gorildir.

Advertisement

MAYMUNSULAR. — Maymunsulara en iyi örnek maki’dır. Maymunsular birçok bakımlardan maymuna benzedikleri için, bu adı almışlardır. Yalnız, kimi özellikleri bakımından böcekçilleri andırırlar. Maymunlar gibi sıcak bölgelerde, ormanlarda yaşar, ağaçlara tırmanır, iyi sıçrarlar.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?