MCH Nedir? MCH Düşüklüğü ve Yüksekliği Belirtileri

0
Advertisement

Kan tahlilinde MCH nedir, ne anlama gelir? MCH düşüklüğü ve yüksekliği belirtileri nelerdir, ne anlama gelir, normal değerleri nedir?

MCH nedir?

Bir MCH değeri, tek bir kırmızı kan hücresinde bulunan ortalama hemoglobin miktarına karşılık gelir. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinizdeki oksijeni vücudunuzun dokularına taşıyan bir proteindir.

MCH değeriniz diğer iki değerle, ortalama korpusküler volüm (MCV) ve ortalama korpusküler hemoglobin konsantrasyonuyla (MCHC) ilişkilidir. Birlikte MCH, MCV ve MCHC bazen kırmızı kan hücresi endeksleri olarak adlandırılır.

MCV, kırmızı kan hücrelerinizin ortalama büyüklüğünün bir ölçüsüdür. MCH sonuçları MCV sonuçlarını yansıtmaktadır. Bunun nedeni daha büyük kırmızı kan hücrelerinin genellikle daha fazla hemoglobin içerdiği, daha küçük kırmızı kan hücrelerinin daha az olma eğiliminde olmasıdır.

MCHC, tek bir alyuvarda birim hacim başına hemoglobin miktarının hesaplamasıdır. MCH ve MCHC arasındaki fark, MCHC’nin kırmızı kan hücresinin hacmini veya boyutunu dikkate almasıdır.

Advertisement

MCH seviyesi nasıl belirlenir?

MCH seviyeniz, tam kan sayımı ile belirlenir. Doktorunuz anemi ve enfeksiyon da dahil olmak üzere geniş bir aralıktaki koşulları taramak için tam kan sayımı isteyebilir. Tam kan sayımı, kırmızı ve beyaz kan hücrelerini ve ayrıca trombositleri test eder. MCH kırmızı kan hücresi analizi kullanılarak hesaplanır.

MCH, belirli bir hacimde bulunan hemoglobin miktarının mevcut olan kırmızı kan hücrelerinin sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Normal aralık

MCH için normal aralık 27.5 ila 33.2 piktogram (pg) arasındadır.

DÜŞÜK MCH

Düşük MCH nedenleri ve semptomları

27.5 pg’nin altında hesaplanan bir MCH değeri düşük MCH olarak kabul edilir. Bu, kırmızı kan hücresi başına düşük miktarda hemoglobin mevcut olduğu anlamına gelir.

Nedenleri

Düşük bir MCH değeri tipik olarak demir eksikliği anemisinin varlığını gösterir. Demir hemoglobin üretimi için önemlidir. Demir eksikliğinin genel nedenlerinden bazıları, majör cerrahi veya travma veya kan kaybı veya düşük demir içeren diyetin uygulanmasıdır.

Daha nadir durumlarda, düşük MCH, talasemi adı verilen genetik bir durumdan kaynaklanabilir. Bu durumda hemoglobin üretimi sınırlıdır. Bu, kan akışınızda dolaşan çok sayıda kırmızı kan hücresi olmadığı anlamına gelir.

Advertisement

Belirtiler

Düşük MCH değeriniz varsa, aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:
nefes darlığı
göğüs ağrısı
hızlı nabız
yorgunluk veya zayıflık
çok uçuk veya sarımsı cilt
baş ağrısı

YÜKSEK MCH

Yüksek MCH nedenleri ve semptomları

33.2 pg üzerinde hesaplanan bir MCH değeri yüksek MCH olarak kabul edilir. Bu, kırmızı kan hücresi başına daha büyük miktarda hemoglobin mevcut olduğu anlamına gelir.

Nedenleri

Yüksek MCH değerine sıklıkla B vitaminleri, özellikle B-12 ve folat eksikliği nedeniyle oluşan anemi neden olabilir. Kırmızı kan hücresi yapmak için bu vitaminlerin her ikisi de vücudunuz tarafından gereklidir. Diyetiniz B vitaminlerinden düşükse veya vücudunuz B-12 veya folatı düzgün bir şekilde ememezse, bu tür anemi gelişebilir. B-12 eksikliğinin belirtilerini bilmek önemlidir.

Belirtiler

Yüksek MCH değeriniz varsa, aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:
nefes darlığı
göğüs ağrısı
hızlı nabız
yorgunluk veya zayıflık
çok uçuk veya sarımsı cilt
baş ağrısı
B-12 eksikliğine bağlı aneminiz varsa, aşağıdakileri de deneyimleyebilirsiniz:

ellerinizde veya ayaklarınızda karıncalanma veya iğnelenme
mide bulantısı ya da kusma
şişkinlik ve gaz
depresyon veya karışıklık gibi zihinsel belirtiler

Folat eksikliği nedeniyle aneminiz varsa, aşağıdaki ek semptomları deneyimleyebilirsiniz:
ishal
iştahta azalma
sinirlilik
pürüzsüz veya hassas bir dil

TEDAVİ

Düşük veya yüksek MCH tedavisi

Düşük MCH

Demir eksikliğinden kaynaklanan düşük MCH tedavisi, diyetinize demir açısından zengin yiyecekler eklemek (hatta vejetaryen seçenekler bile vardır) ve demir takviyeleri almak olabilir. Nadir durumlarda, semptomlar şiddetli veya kan kaybı olduğunda olduğu gibi, kan transfüzyonu gerekebilir.

Hafif talasemi olan kişiler tedavi gerektirmeyebilir. Bununla birlikte, semptomlarınız şiddetli ise kan transfüzyonu gerekebilir.

Yüksek MCH

B-12 veya folat eksikliklerinin neden olduğu anemi tedavisi genel olarak vitamin B-12’ye zengin gıdalar ve diyetinize folat eklemek gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilir. Doktorunuz ayrıca, B-12 ve folat seviyenizi daha da artırmak için bu vitaminlerin takviyesini almanızı veya emilimin bir sorun olması durumunda B-12 enjeksiyonlarını reçete etmenizi tavsiye edebilir.

Advertisement


Leave A Reply