MCV Nedir? MCV Düşüklüğü ve Yüksekliği Nedenleri

0

Kan tahlilinde MCV nedir, ne anlama gelir? MCV düşüklüğü ve yüksekliği belirtileri nelerdir, ne anlama gelir, normal değerleri nedir?

Advertisement

MCV Nedir?

Kandaki, kırmızı kan hücrelerinde, beyaz kan hücrelerinde ve trombositlerde üç ana tip corpuscle (kan hücresi) bulunur. Bir MCV kan testi, eritrositler olarak da bilinen kırmızı kan hücreleriniin ortalama büyüklüğünü ölçer. Kırmızı kan hücreleri, ciğerlerinizdeki oksijeni vücudunuzdaki her hücreye taşır. Hücreleriniz büyümek, çoğalmak ve sağlıklı kalmak için oksijene ihtiyaç duyar. Kırmızı kan hücreleriniz çok küçük veya çok büyükse, anemi, vitamin eksikliği veya başka bir tıbbi durum gibi bir kan bozukluğunun belirtisi olabilir.

Ne için kullanılır?

Bir MCV kan testi genellikle kırmızı kan hücreleri de dahil olmak üzere kanınızın birçok farklı bileşenini ölçen rutin bir tarama testi olan tam kan sayımının (CBC) bir parçasıdır. Belirli kan bozukluklarını teşhis etmek veya izlemek için de kullanılabilir.

Neden MCV kan testi yapılır?

Sağlık uzmanınız, düzenli muayenenizin bir parçası olarak veya bir kan bozukluğu belirtileriniz varsa, bir MCV testi içeren tam bir kan sayımı isteyebilir. Bu belirtiler şunlardır:

Yorgunluk
Olağandışı kanama veya morarma
Soğuk eller ve ayaklar
Soluk cilt

Advertisement

Bir MCV kan testi sırasında ne olur?

Test sırasında, bir sağlık uzmanı kolunuzdaki bir damardan küçük bir iğne kullanarak bir kan örneği alacaktır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişeye az miktarda kan alınacaktır. İğnenin içeri girip çıktığı zaman biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

MCV Normal Değerleri Nedir?

18 yaş üzeri yetişkinlerde: 80-100 fL
12-18 yaş arası erkeklerde: 78-98 fL
12-18 yaş arası kızlarda: 78-102 fL
6 ay – 2 yaş arası bebeklerde: 70-86 fL
Yeni doğanlarda: 95-121 fL

Sonuçlar ne anlama geliyor?

MCV Düşüklüğü

Sonuçlarınız kırmızı kan hücrelerinizin normalden küçük olduğunu gösteriyorsa, şunu gösterebilir:

Demir eksikliği anemisi veya diğer anemi türleri
Anemi, kanınızın normalden az miktarda kırmızı kan hücresine sahip olduğu bir durumdur. Demir eksikliği anemisi en yaygın anemi formudur.
Talasemi, ağır anemiye neden olabilen kalıtsal bir hastalık

MCV Yüksekliği

Sonuçlarınız kırmızı kan hücrelerinizin normalden daha büyük olduğunu gösteriyorsa, şunları gösterebilir:

B12 vitamini eksikliği
Folik asit eksikliği
Karaciğer hastalığı
Hipotiroidi

Advertisement

Eğer MCV seviyeleriniz normal aralıkta değilse, mutlaka tedaviye ihtiyaç duyan bir tıbbi probleminiz olduğu anlamına gelmez. Diyet, aktivite seviyesi, ilaçlar, kadın adet döngüsü ve diğer hususlar sonuçları etkileyebilir. Sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için sağlık uzmanınızla konuşun.

Test için hazırlık yapmam gerekecek mi?

Bir MCV kan testi için özel hazırlıklara ihtiyacınız yoktur. Eğer sağlık uzmanınız kan örneğinizde daha fazla test istediyse, testten önce birkaç saat boyunca açlık (yemeyin veya içmeyin) gerekebilir. Takip edilecek herhangi bir özel talimat varsa, sağlık uzmanınız size bildirecektir.

Test için herhangi bir risk var mı?

Kan testi yaptırmanın çok az riski vardır. İğnenin konulduğu yerde hafif bir ağrı veya morarma olabilir, ancak çoğu semptom çabucak gider.

Bir MCV kan testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Doktorunuz anemi veya başka bir kan bozukluğunuz olduğundan şüphelenirse, kırmızı kan hücrelerinizin ek testlerini isteyebilir. Bunlar kırmızı kan hücresi sayımı ve hemoglobin ölçümlerini içerir.


Leave A Reply