Metabolizma Nedir? Nasıl Çalışır?

0

Metabolizma, katabolizma ve anabolizma ne demektir? Metabolizma nasıl çalışır, insan vücudundaki yeri ve önemi hakkında bilgi.

metabolizmaMetabolizma; Yaşayabilme hücre içi çalışmalarla devam edebilir. Hücre içinde besin öğelerinin kimyasal değişimine metabolizma denir. İnsan sağlığının temeli metabolizma çalışmalarına bağlıdır. Metabolizma iki türlü çalışma yapar:

Advertisement

a. Katabolizma-Yıkım: Enerji elde etmek için organik maddelerin yıkılmasına katabolizma ve bu tip reaksiyonlara katabolik reaksiyon denir. Katabolizma, besin öğelerinin parçalanarak kendini meydana getiren basit maddelere ayrılması ve serbest enerjiye dönüşmesidir. İnsan vücudunun devamlı 36, 5-37°C’de olması gereken ısısı ve diğer faaliyetleri katabolizmanın normal biçimde çalışması ile olur. Metabolizma çeşitli şekillerde bozulursa veya normal çalışmasını devam ettiremezse, vücudun ısısı düşer veya yükselir.

b. Anabolizma-Yapım: Küçük moleküllerden hücrenin ihtiyacı olan organik moleküllerin sentezlenmesi olayı, diğer adıyla yapımdır. Bu olaylar katabolizmanın sağladığı enerji ile yürütülür. Anabolizma, organizmayı besleyip büyütür veya normal durumunun devamını sağlar. Bir hücrede meydana gelen katabolizma ve anabolizma hareketlerinin tümü metabolizmayı meydana getirir. Örneğin, glikoz metabolizması denilince glikozla ilgili bütün yıkım ve yapım reaksiyonları anlaşılır. Hücrede metabolizma durduğu zaman hücre canlılığını kaybeder. Metabolizma hareketlerinin devam edebilmesi için de beslenmenin devamlı olması gerekir. Az beslenirsek, hücre çalışmaları yavaşlayacağı için büyüme ve hareket, kısacası yaşam yavaşlar. Bu durum büyüme çağındakiler için çok önemlidir. Aşırı kilo alma veya zayıflama genel olarak metabolizma bozuklukları sebebiyle olur. Bilinçsiz diyet yapma bu nedenle zararlıdır. Kısaca, beslenmenin organizma, insan sağlığı ve yaşamak için büyük önem taşıdığı bilinen bir gerçektir. Bunun için de dikkat edilecek konuların başında;

1.Besin maddelerini iyi tanımak,
2.Ne işe yaradıklarını iyi bilmek,
3.Doğru kullanmak,
4.Bilinçli beslenmek, gelir.

Advertisement


Leave A Reply