Morioka Nerededir? Japonya Morioka Coğrafi Konumu Tarihçesi

0

Morioka nerededir? Japonya Morioka’nın coğrafi konumu ve özellikleri nelerdir? Morioka’nın tarihçesi nedir, haritası, hakkında bilgi.

morioka

Advertisement

Morioka

Morioka, kuzey Japonya’nın Tōhoku bölgesinde bulunan Iwate Eyaletinin başkentidir. 1 Haziran 2019 itibarıyla kentin tahmini nüfusu 293.138 ve nüfus yoğunluğu km2 başına 331 kişidir. Şehrin toplam alanı 886,47 kilometrekare (342,27 mil kare).

Coğrafi Konumu

Morioka, Iwate Eyaleti’nin merkezindeki Kitakami Havzasında, üç nehir, Kitakami, Shizukuishi ve Nakatsu’nun birleştiği yerde yer almaktadır. Kitakami Nehri, Japonya’nın Pasifik tarafında (Tone Nehri’nden sonra) ikinci en büyük nehirdir ve Tōhoku bölgesindeki en uzun nehirdir. Şehrin içinden kuzeyden güneye doğru uzanır ve Shijūshida Barajı ve Gandō Barajı dahil olmak üzere şehir sınırları içinde bir dizi baraj vardır. Aktif bir yanardağ, Iwate Dağı, şehrin kuzeybatısındaki manzaraya hakimdir. Himekami Dağı kuzeydedir ve Hayachine Dağı bazen güneydoğuda görülebilir.

Çevre belediyeler

Iwate Eyaleti
Hanamaki
Hachimantai
Takizawa
Miyako
Shizukuishi
Kuzumaki
Shiwa
Yahaba
Iwaizumi

HARİTASI:

Advertisement

morioka

Tarihçesi

Günümüzde Morioka bölgesinde Japon Paleolitik döneminden beri sürekli yerleşim vardır. Çok sayıda Jōmon, Yayoi ve Kofun dönemi mezar ve kalıntıları bulunmuştur. Emishi bölgede Heian dönemine yerleşmiştir. Heian döneminin Enryaku döneminde, Sakanoue no Tamuramaro, Yamato hanedanının Mutsu Eyaleti üzerindeki hakimiyetini genişletmek için askeri bir merkez olarak MS 803’te kuzeye Shiwa Kalesi’ne emredildi. Bölge daha sonra, Minamoto ve Kiyohara klanlarının elindeki Eski Dokuz Yıl Savaşı sırasında yok olana kadar Abe klanı tarafından yönetildi. Kiyohara da Gosannen Savaşı’nda yenildi ve bölge, Morioka’nın güneyinde, Hiraizumi merkezli Ōshū Fujiwara Klanının kontrolü altına girdi. Ōshū Fujiwara, Kamakura döneminin başlangıcında Minamoto no Yoritomo tarafından yok edildikten sonra, kuzeyde Sannohe’de bulunan Nanbu klanı, Sengoku döneminde topraklarını genişletene ve Kozukata Kalesi’ni inşa edene kadar bölgeye birkaç samuray klanı tarafından tartışıldı.

Sekigahara Savaşı ve Tokugawa shogunate altındaki Morioka Domain’in resmi olarak tanınmasının ardından Kozukata Kalesi’nin adı Morioka Kalesi olarak değiştirildi.

Meiji döneminin başlangıcından sonra, eski Morioka Bölgesi 1870 yılında Morioka Eyaleti ve 1872’den Iwate Eyaleti’nin bir parçası oldu. 1889’da belediye sisteminin kurulmasıyla Morioka şehri kuruldu ve Iwate Eyaletinin başkenti oldu. Şehir trenle 1890’da Tokyo’ya bağlandı. Şehir II. Dünya Savaşı‘ndan çok az hasarla ortaya çıktı ve savaş sırasında sadece iki küçük hava saldırısına maruz kaldı.

10 Ocak 2006’da Tamayama köyü Morioka ile birleştirildi. Morioka, 2008 yılında yerel özerkliği artan bir çekirdek şehir ilan edildi. 2011 Tōhoku depremi sırasında, Morioka 6.1 depremine ve sayısız artçı sarsıntıya uğradı, ancak büyük elektrik kesintileri dışında çok az hasar aldı.

Advertisement


Leave A Reply