Neurontin (Gabapentin) İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri

0

Neurontin (Gabapentin) ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Neurontinin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Neurontin neyi tedavi eder?

Neurontin

Neurontin (Gabapentin)

Kullanımları

Gabapentin, nöbetleri önlemek ve kontrol etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Yetişkinlerde zona sonrası sinir ağrısını (herpes zoster enfeksiyonuna bağlı ağrılı bir döküntü) hafifletmek için de kullanılır. Gabapentin bir antikonvülsan veya antiepileptik ilaç olarak bilinir.

Neurontin Nasıl kullanılır?

Gabapentin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, doktorunuzun belirttiği şekilde yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklar için dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır.

Tabletleri alıyorsanız ve doktorunuz sizi tableti ikiye bölmeye yönlendirirse, diğer yarım tableti bir sonraki planlanan dozda alınız. Yarıldıktan sonra birkaç gün içinde kullanılmazsa yarım tabletleri atın. Kapsülleri alıyorsanız, bol su ile yutun.

Doktorunuzun doz talimatlarını tam olarak takip etmek çok önemlidir. Tedavinin ilk birkaç günü boyunca, doktorunuz vücudunuzun ilaca uyum sağlayabilmesi için dozunuzu kademeli olarak artırabilir. Yan etkileri en aza indirmek için, yatmadan önce ilk dozu alın.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Bu ilaç, vücudunuzdaki ilaç miktarı sabit bir seviyede tutulduğunda en iyi sonucu verir. Bu nedenle, gabapentin’i her gün aynı saatlerde eşit aralıklarla alın. Nöbetleri kontrol etmek için bu ilacı günde 3 kez alıyorsanız, nöbetler artabileceğinden dozlar arasında 12 saatten fazla geçmesine izin vermeyin.

Bu ilacı daha sık almayın veya doktorunuza danışmadan dozunuzu artırmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve ciddi yan etki riski artabilir.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. İlaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Alüminyum veya magnezyum içeren antasitler, bu ilacın emilimini engelleyebilir. Bu nedenle, bir antasit de alıyorsanız, antasiti aldıktan en az 2 saat sonra gabapentin almak en iyisidir.

Farklı gabapentin formları (anında salım, sürekli salım, enacarbil sürekli salım gibi) vücutta farklı şekilde emilir. Doktorunuza danışmadan bir formdan diğerine geçmeyin.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Uyuşukluk, baş dönmesi, koordinasyon kaybı, yorgunluk, bulanık / çift görme, olağandışı göz hareketleri veya titreme oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: ellerin / ayak bileklerinin / ayakların şişmesi.

Herhangi bir durum (nöbet, bipolar bozukluk, ağrı gibi) için antikonvülsan alan az sayıda insan depresyon, intihar düşünceleri / girişimleri veya diğer zihinsel / ruh hali sorunları yaşayabilir. Siz veya aileniz, depresyon belirtileri, intihar düşünceleri / girişimleri, kendinize zarar verme düşünceleri dahil olmak üzere ruh halinizde, düşüncelerinizde veya davranışlarınızda olağandışı / ani değişiklikler fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin.

Yavaş / sığ solunum gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: ateş, şişmiş lenf düğümleri, döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Gabapentin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: böbrek hastalığı, zihinsel / ruh hali sorunları (depresyon, intihar düşünceleri gibi), uyuşturucu / alkol kullanımı / kötüye kullanımı, solunum problemleri (KOAH gibi).

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle ellerin / ayak bileklerinin / ayakların şişmesi, yavaş / sığ solunum, baş dönmesi veya koordinasyon kaybına karşı daha duyarlı olabilir. Baş dönmesi ve koordinasyon kaybı düşme riskini artırabilir.

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle zihinsel / ruh hali / davranış değişikliklerine (düşmanlık, konsantre olma sorunları, huzursuzluk gibi) daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Gabapentin anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: orlistat.

Bu ilaç uyuşukluğa veya solunum problemlerine neden olabilecek diğer ürünlerle birlikte alındığında ciddi yan etki riski (yavaş / sığ solunum, şiddetli uyuşukluk / baş dönmesi gibi) artabilir. Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete gibi ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem), kas gevşeticiler kullanıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.

Bu ilacı gabapentin içeren diğer ilaçlarla (gabapentin enacarbil dahil) kullanmayın.

Bu ilaç idrar proteini için belirli laboratuvar testlerine müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply