Nice Nerededir? Nice İlinin Özellikleri, Tarihi, İklimi ve Ekonomisi

0

Nice hangi ülkededir? Nice nerededir? Nice ilinin özellikleri, ekonomisi, tarihi, tarihçesi, Fransa Nice hakkında bilgi.

nice

Kaynak: commons.wikimedia.org

Nice

Nice; Fransa’nın güneydoğusunda, Cote d’Azur Bölgesi’nde kent, Alpes Maritimes Yönetim Birimi’nin merkezidir.

Akdeniz kıyısında, Angels Koyu’nda, Marsilya’ nın 158 km doğu-kuzeydoğusunda yer alır. Fransız Rivierası’nın en gözde turizm merkezi olan kentte, çok sayıda otel, gazino, tiyatro ve tatil tesisi vardır. Turizmin yanı sıra, çiçekçilik, parfümeri, zeytinyağı, meyve şekerlemesi, kent ekonomisinde önemli rol oynar. Elbise, sabun, metal ve kauçuk eşya, vb başlıca hafif endüstri etkinlikleridir. Nice’nin odak noktasını oluşturan Massena Sarayı’nın iki yanında, Paillon Irmağı’nın ayırdığı eski (doğuda) ve yeni (batıda) kentler uzanır. 18. yüzyılın ikinci yarısında İngiliz turistlerin ziyaretiyle turizme açıldı. 1865′ te, Paris-Nice Demiryolu’nun hizmete girmesiyle daha da gelişti, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra kış turizminin yerini yaz turizmi aldı. 10 gün süren Nice Festivali büyük turist yığınları çeker.

Eski kentte Katedral (17. yüzyıl), kale (Château). 17.-18. yüzyıl yapıları kilise ve sarayla; yeni kentte görkemli yapıların yer aldığı Promenade des Anglais Bulvarı; izlenimcilerin tablolarını içeren Villa Messena Müzesi olmak üzere birçok önemli müze vardır. Güzel Sanatlar Müzesi (17.-20. yüzyıl Fransız resmi, duvar halıları, İtalyan fayansları); Matisse Müzesi (özellikle, sanatçısının erken dönem eserlerini içerir); Arkeoloji Müzesi; Marc Chalgall Ulusal Müzesi; Nice Operası; Nouveau Theatre de Nice, kentin önemli tarihsel eserleri, kültürel kurumlarıdır.

İklim

Korunaklı yapısından dolayı Fransız Riviera’sında kışların en ılık olduğu yer Nice’dir. Temmuz ve Ağustos ayları oldukça sıcak geçer. Kışın ise Nice’de nadiren don görülür. Bu yüzden şehir 19. yüzyılda İngilizler ve Ruslar – tabii çarlık ailesinin de- tarafından sevilen bir kış tatil yeri idi. Şehirdeki büyük oteller ve bahçeler ile Rus Ortodoks katedralinin varlığı o dönemlerini izlerini bugüne taşır. Sahilleri kumlu değil, taşlıdır. Yumuşak iklim bölgede şarap yapımcılığına olanak sunar.

Tarih

Antik Çağ’da, Yunanlılar tarafından Nikaia, Romalılar tarafından Nicaea adıyla anılan kenttir. İÖ 7. yüzyılda bir Fenike kolonisi olarak kuruldu, daha sonra Yunan kolonisi Massalia’ya (bugünkü Marsilya) bağlandı. İÖ 2. yüzyılda Roma, 10. yüzyılda Sicilya Krallığı egemenliğine girdi, kısa bir süre sonra bağımsız bir konum kazandı. Provence Kontluğu toprakları tarafından çevrelenen kent, 1388’de Savoy Kontluğu’na bırakıldı. 1792-1814 arasında birçok kez Fransızlar tarafından işgal edildi, 1814’te yeniden Savoy Kontluğu’na verildi. 1860’ta Fransa Kralı III. Napolyon ile Sardinya Krallığı korumasındaki Savoy Kontluğu arasında imzalanan antlaşma ile Fransa topraklarına katıldı.


Leave A Reply