Nikelden Neler Yapılır

0
Advertisement

Nikel madeninden neler yapılır? Üretimde nikel ne işe yarar?

Nikel Kaplı Tabancalar

Nikel Kaplı Tabancalar

Nikelin demirli alaşımları ile çok yüksek özellikte çelikler yapılır. Nitekim demir içinde yüksek orandaki alaşımına “ferro-nikel” (demir-nikel) denir. Bu ana alaşım özel çelik yapılırken eritilmiş kütle içine katılır; köprü yapımında, zırh yapımında kullanılan çelikler nikelli çeliklerdir. %25-30 nikel bulunan çeliklerin elektriksel dirençleri en yüksek dereceye (demirinkinin 10 katına) çıkar. Bunlar daha çok direnç (rezistans) yapımında kullanılır.

%46 nikelli demir alaşımına “platinit” denir. Bu alaşımın uzama katsayısı camın aynıdır. Bundan dolayı kolaylıkla cama yapıştırılabilir. Ampullerde cama yapışık elektrotlar da kullanılır.

%50 nikel bulunan demir alaşımları yüksek frekansta kullanılan transformatörlerin çekirdeğini meydana getirir. Demir-krom-nikel alaşımlarından yapılan çelikler otomobillerde, motorlarda, uçaklarda daha birçok makinaların yapılmasında kullanılır. Nikel-alüminyum alaşımlarının bir cinsine “Yalaşımı” denir, çok hafif olan bu alaşımdan otomobil parçaları, bu arada en çok piston yapılır. %74-77 altın, %17 nikel, %6-9 çinkodan yapılmış bir alaşım platin görünüşündedir, platin yerine kullanılır. Çatal, kaşık ve süs eşyası yapılmasında kullanılan “alpaka” (yeni gümüş) denilen bir alaşım da bakır, nikel, çinkodan yapılmıştır. Bu alaşımdan yapılan eşyalar gümüş gibi görünür ve dış etkilere dayanıklı, parlaktır.

Nikelin en önemli kullanılış yerlerinden birisi de galvanoplastidir. Birçok metal eşyaların dış etkilerden korunması güzel görünüşlü olması için nikelle kaplanır, bu kaplamaya “nikelaj” denir.

Nikel bileşiklerinden “nikel 3 hidroksit” İsveçli kimyacı Jungner bulmuşsa da Edison geliştirdiği için “Edison akümülatörleri” denilen alkali (bazik) akümülatörlerde anot olarak kullanılır.

Advertisement

Leave A Reply