Nöropatik Ağrı Nedir? Nedenleri Nelerdir? Nöropatik Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

0
Advertisement

Nöropatik Ağrı nedir, nasıl oluşur? Nöropatik Ağrının nedenleri nelerdir? Tedavi seçenekleri neler olabilir, hakkında bilgi.

Nöropatik Ağrı

Nöropatik ağrı, genellikle kronik olan bir ağrı durumudur. Genellikle kronik, ilerleyici sinir hastalığından kaynaklanır ve ayrıca yaralanma veya enfeksiyon sonucu da ortaya çıkabilir. Kronik nöropatik ağrınız varsa, belirgin bir ağrıya neden olan olay veya faktör olmadan herhangi bir zamanda alevlenebilir. Akut nöropatik ağrı, nadir de olsa da ortaya çıkabilir.

Nöropatik Ağrı

Tipik olarak nöropatik olmayan ağrı (nosiseptif ağrı) bir yaralanma veya hastalıktan kaynaklanır. Örneğin, ayağınıza ağır bir kitap düşürürseniz, sinir sisteminiz kitap çarptıktan hemen sonra ağrı sinyalleri gönderir.

Nöropatik ağrı ile, ağrı tipik olarak bir olay veya yaralanma tarafından tetiklenmez. Bunun yerine, vücut sadece beyninize ağrısız ağrı sinyalleri gönderir. Bu ağrı durumuna sahip insanlar çekim, yanma ağrısı yaşayabilir. Ağrı sabit olabilir veya aralıklı olarak ortaya çıkabilir. Uyuşma hissi veya duyu kaybı da yaygındır.

Nöropatik ağrı zamanla kötüleşir. Olası nedenleri anlamak, daha iyi tedaviler ve ağrının zamanla kötüleşmesini önlemenin yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

Advertisement

Nöropatik ağrıya ne sebep olur?

Nöropatik ağrının en yaygın nedenleri dört ana kategoriye ayrılabilir: hastalık, yaralanma, enfeksiyon ve uzuv kaybı.

Hastalık

Nöropatik ağrı, çeşitli hastalıkların ve durumların bir belirtisi veya komplikasyonu olabilir. Bunlar multipl skleroz, multipl miyelom ve diğer kanser türlerini içerir. Bu koşullara sahip herkes nöropatik ağrı yaşamaz, ancak bazıları için bir sorun olabilir.

Cleveland Clinic’e göre, diyabet nöropatik vakaların yüzde 30’undan sorumludur. Kronik diyabet sinirlerinizin çalışmasını etkileyebilir. Diyabetli insanlar genellikle bacaklarında ağrı, yanma ve batma hissini takiben duygu ve uyuşukluk kaybı yaşarlar.

Uzun süreli aşırı alkol alımı, kronik nöropatik ağrı da dahil olmak üzere birçok komplikasyona neden olabilir. Kronik alkol kullanımından kaynaklanan sinir hasarlarının uzun süreli ve ağrılı etkileri olabilir.

Trigeminal nevralji, yüzün bir tarafının ciddi nöropatik ağrısı olan ağrılı bir durumdur. Daha yaygın nöropatik ağrı tiplerinden biridir ve bilinen bir neden olmadan ortaya çıkabilir.

Son olarak, kanser tedavisi nöropatik ağrıya neden olabilir. Kemoterapi ve radyasyon hem sinir sistemini etkileyebilir hem de olağandışı ağrı sinyallerine neden olabilir.

Advertisement
Yaralanmalar

Doku, kas veya eklem yaralanmaları nöropatik ağrının nadir bir nedenidir. Aynı şekilde sırt, bacak ve kalça problemleri veya yaralanmaları sinirlerde kalıcı hasara neden olabilir. Yaralanma iyileşebilir, ancak ağrı devam edebilir. Sonuç olarak, kazadan sonra uzun yıllar boyunca sürekli ağrı hissedebilirsiniz.

Omuriliği etkileyen kazalar veya yaralanmalar da nöropatik ağrıya neden olabilir. Fıtıklaşmış diskler ve omurilik sıkışması omurganızdaki sinir liflerine zarar verebilir.

Enfeksiyon

Enfeksiyonlar nadiren nöropatik ağrıya neden olur. Suçiçeği virüsünün yeniden aktivasyonundan kaynaklanan zona, sinir boyunca birkaç hafta nöropatik ağrıyı tetikleyebilir. Postherpetik nevralji, kalıcı nöropatik ağrı içeren zonaların nadir bir komplikasyonudur.

Bir sifiliz enfeksiyonu, açıklanamayan ağrıyı sokarak yanmaya neden olabilir. HIV’li insanlar bu açıklanamayan acıyı yaşayabilir.

Ekstremite kaybı

Bir kol veya bacak kesildiğinde, fantom uzuv sendromu adı verilen nadir bir nöropatik ağrı formu ortaya çıkabilir. Bu uzvun kaybına rağmen, beyniniz hala çıkarılan vücut kısmından ağrı sinyalleri aldığını düşünüyor. Bununla birlikte, gerçekte olan, ampütasyon yakınındaki sinirlerin beyninize yanlış sinyaller vermesi ve hatalı sinyaller göndermesidir.

Kollara veya bacaklara ek olarak, parmaklarda, ayak parmaklarında, peniste, kulaklarda ve diğer vücut kısımlarında hayalet ağrı hissedilebilir.

Diğer nedenler

Nöropatik ağrının diğer nedenleri şunlardır:

 • B vitamini eksikliği
 • Karpal tünel Sendromu
 • tiroid problemleri
 • fasiyal sinir problemleri
 • omurgada artrit

Semptomlar neler?

Her insanın nöropatik ağrı semptomları biraz değişebilir, ancak aşağıdaki semptomlar yaygındır:

 • acı çekmek, yanma veya bıçaklanma hissi
 • karıncalanma ve uyuşma veya “iğne ve iğneler” hissi
 • spontan ağrı veya tetikleyici olmadan meydana gelen ağrı
 • uyarılmış ağrı veya tipik olarak ağrılı olmayan olayların neden olduğu ağrı – örneğin bir şeye sürtünme, soğuk sıcaklıklarda olma veya saçınızı fırçalama gibi
 • hoş olmayan veya anormal hissetmenin kronik bir hissi
 • uyku veya dinlenme zorluğu
 • kronik ağrı, uyku kaybı ve nasıl hissettiğinizi ifade etme güçlüğü nedeniyle duygusal sorunlar

Nasıl tedavi edilir?

Nöropatik ağrı tedavisinin bir amacı, ağrıdan sorumlu olan altta yatan hastalığı veya durumu tanımlamak ve mümkünse tedavi etmektir. Doktorunuzun hedefi ağrı kesici sağlamak, ağrıya rağmen tipik yetenekleri korumanıza yardımcı olmak ve yaşam kalitenizi artırmaktır.

Nöropatik ağrı için en yaygın tedaviler şunlardır:

Ağrı kesici ilaç

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) bazen nöropatik ağrıyı tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte, birçok insan bu ilaçların nöropatik ağrı için etkili olmadığını, çünkü ağrının kaynağını hedeflemediğini düşünmektedir.

Advertisement
Reçeteli ilaçlar

Opioid ağrı kesici ilaçlar genellikle nöropatik ağrıyı azaltmaz ve diğer ağrı türlerini azaltır. Ayrıca, doktorlar bir kişinin bağımlı olabileceği korkusuyla onları reçete etmekte tereddüt edebilirler.

Topikal ağrı kesiciler de kullanılabilir. Bunlar lidokain yamaları, kapsaisin yamaları ve reçeteli kuvvetli merhemler ve kremleri içerir.

Antidepresan ilaçlar

Antidepresan ilaçlar, nöropatik ağrı semptomlarının tedavisinde büyük umut vaat etmiştir. Bu duruma sahip insanlara iki yaygın antidepresan ilaç reçete edilir:

 • trisiklik antidepresanlar
 • serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörleri

Bunlar kronik ağrının neden olduğu depresyon veya anksiyetenin hem ağrılarını hem de semptomlarını tedavi edebilir.

Antikonvülsanlar

Nöropatik ağrıyı tedavi etmek için nöbet önleyici ilaçlar ve antikonvülzanlar sıklıkla kullanılır. Gabapentinoidler en yaygın olarak nöropatik ağrı için reçete edilir.

Nöbet karşıtı ilaçların bu durum için neden işe yaradığı açık değildir, ancak araştırmacılar ilaçların ağrı sinyallerine müdahale ettiğine ve hatalı iletimleri durdurduğuna inanmaktadır.

Sinir blokları

Doktorunuz, ağrı sinyallerinden sorumlu olduğu düşünülen sinirlere steroidler, lokal anestezikler veya diğer ağrı kesici ilaçlar enjekte edebilir. Bu bloklar geçicidir, bu nedenle etkisinin devam edebilmesi için tekrarlanmaları gerekir.

Vücuda yerleştirilebilir cihaz

Bu invaziv prosedür, bir cerrahın vücudunuza bir cihaz yerleştirmesini gerektirir. Bazı cihazlar beyinde, bazıları da omurgada kullanılır. Bir cihaz yerleştirildikten sonra beyne, omuriliğe veya sinirlere elektriksel uyarılar gönderebilir. Dürtü, düzensiz sinir sinyallerini durdurabilir ve semptomları kontrol edebilir. Bu cihazlar genellikle yalnızca diğer tedavi seçeneklerine iyi yanıt vermeyen kişilerde kullanılır.

Yaşam tarzı tedavileri

Fiziksel, rahatlama ve masaj terapilerinin hepsi nöropatik ağrı semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Bu tedavi şekilleri kasları hafifletmeye yardımcı olabilir. Sağlık uzmanınız ayrıca ağrınızla başa çıkmanın yollarını da öğretebilir.

Örneğin, nöropatik ağrısı olan bazı insanlar birkaç saat oturduktan sonra semptomlarda artış yaşayabilir. Bu, masa başı işlerin yapılmasını zorlaştırabilir. Bir fizyoterapist veya mesleki terapist, ağrıyı önlemek için oturma, germe, ayakta durma ve hareket etme tekniklerini öğretebilir.

Bu ağrı nasıl yönetilebilir?

Doktorunuz nöropatik ağrı için altta yatan bir nedeni tespit edebiliyorsa, tedavisi ağrıyı azaltabilir ve hatta ortadan kaldırabilir.

Advertisement

Örneğin, diyabet nöropatik ağrının yaygın bir nedenidir. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz içeren uygun diyabet bakımı nöropatik ağrıyı ortadan kaldırabilir veya azaltabilir. Kan şekeri seviyelerinin bakımı da kötüleşen ağrı ve uyuşmayı önleyebilir.

Multimodal tedavi

Çoklu bir yaklaşım, durumu yönetmenin etkili bir yolu olabilir. En iyi sonuçları elde etmek için ilaçlar, fizik tedavi, psikolojik tedavi ve hatta cerrahi veya implantların bir kombinasyonu kullanılabilir.

Görünüm

Nöropatik ağrı, tedavi etmek ve kötüleşen semptomları önlemek için adım atmazsanız hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Zamanla bu, depresyon, uyku sorunları, kaygı ve daha fazlası dahil olmak üzere ciddi sakatlığa ve komplikasyonlara yol açabilir.

Neyse ki, araştırmacılar bu durumun neden geliştiğini ve etkili bir şekilde tedavi etmek için neler yapılabileceğini daha fazla öğreniyorlar. Bu daha iyi tedavi seçeneklerine yol açar.

Sizin için doğru tedavi seçeneklerini bulmak zaman alabilir, ancak siz ve doktorunuz bu ağrılı durumun semptomlarından kurtulmak için birlikte çalışabilirsiniz.


Leave A Reply