Olgunlar Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Olgunlar Yaylası nerededir? Artvin Yusufeli Olgunlar Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

OLGUNLAR YAYLASI

Yöre sakinlerinin dışında en çok dağcıların bildiği bu yayla, Artvin’in Kaçkarlar’a açılan kapısıdır aynı zamanda. Türkiye’nin 3 bin 937 metreyle dördüncü yüksek zirvesi olan Kaçkarlar’a tırmanmak isteyenlerin gerek Rize Yukarı Kavron, gerekse Artvin Yusufeli çıkışlı “Transkaçkar” rotasını deneyenlerin mutlaka uğradığı bir mekândır. Sadece konaklama değil, alışveriş olanakları açısından da bir anlamda turistik bir yerleşimdir. Yusufeli ilçe merkezine yaklaşık 53 kilometre mesafedeki yaylaya Sarıgöl – Barhal yolu üzerinden ulaşılır. Yolun büyük bir kısmı asfalt. Derin bir vadi yatağını izleyen manzaralı güzergâh, virajlarla yükselerek yaylaya ulaştırır gezginleri.

Bölgedeki pek çok yayla gibi kadim bir geçmişi var yerleşimin. Bunu eski isminin Meret olmasından anlayabiliyoruz. Döbe Yaylası ile Dilberdüzü vadilerinin kesiştiği kavşak noktasında yer alıyor Olgunlar. Kaçkar zirvelerinden eriyen karların oluşturduğu azgın derelerin sesiyle yankılanan bu coğrafya, yaz aylarında bile serinliğiyle dikkat çekiyor. İki boğazdan gelen hava akımının ortasında bulunan yerleşim, yaklaşık 2 bin 120 metre yüksekliğe konumlanıyor.

Dağcılar yedi kilometrelik bir patikayla önce Dilberdüzü’nde kamp kuruyor, ardından Deniz Gölünün yanından geçerek başı her daim sisli Kaçkar Zirvesine tırmanıyor. Rize – Ayder tarafına geçmek isteyenler ise diğer vadiyi izleyerek Döbe Yaylası üzerinden önce Naletleme Geçidine tırmanıyor, ardından Karadeniz Gölü, Adsız Göl, Yukarı Kavron güzergâhını adımlıyorlar sırt çantalarıyla.

Tipik ahşap mimarisiyle dikkat çeken yaylada, iki pansiyon hizmet veriyor. Yöreye özgü tipik dokuyu yansıtan evlerde, yaz-kış yaşayanlar mevcuttur. Artvin’in bu yüksek kesiminde cağ kebabı, kaymaklı kuymuk, slor (tereyağlı ve yoğurtlu yufka), mısır ekmeği, fasulye turşusu ve şerbetli erişteyi mutlaka tatmalısınız.

Advertisement

Leave A Reply