Onega Gölü Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Onega Gölü nerededir? Onega Gölü’nün yüzölçümü, derinliği, özellikleri, coğrafi konumu hakkında bilgi.

Onega Gölü

Onega Gölü; Avrupa’nın ikinci büyük gölüdür. Rusya Federasyonu’nun kuzeybatısında, Ladoga Gölü ile Beyaz Deniz arasında yer alır. Yüzölçümü 9.720 km^2’dir. Uzunluğu 248 km, en geniş yeri 80 km, en derin yeri ise yaklaşık 116 m’dir.

Pleyistosen Bölümdeki (y. 2,5 milyon – 10 bin yıl önce) buzul hareketleri gölün kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzamasına yol açmıştır. Granit oluşumlu sarp kuzey ve kuzeybatı kıyıları ormanlarla kaplıdır; Petrozavodsk, Kondopoga ve Povenots’ta derin koylar vardır. Güney kıyılan ise dar, kumluk ve genellikle bataklıklarla kaplıdır. Gölde, toplam kara alanı 260 km2’ye yaklaşan 1.650 ada bulunur.

Göle dökülen 50 ırmak içinde en büyükleri, kuzeybatıdan gelen Şuya ve Suna ile doğudaki Vodla’dır. Onega’nın suları ise Svir Irmağına boşalır. Su düzeyindeki yıllık oynama yaklaşık 60 cm’dir. Bölgenin iklimi soğuktur. Kıyılar ve küçük koylar kasım sonlarında, daha derin orta kesimler ise ocak ortalarında donmaya başlar.

Onega, Beyaz Deniz-Baltık Kanalı ile bu iki denize, Volga-Baltık Suyoluyla da Volga Irmağı havzasına bağlanır. Bu nedenle iç ve dış ticarette önemli rol oynar. Finlandiya, İsveç, Danimarka ve Almanya’ya gönderilen mallar Onega’dan gemilerle taşınır. Fırtınalardan korunmak için, Vitegra Irmağının ağzından başlayıp güney ve güneydoğu kıyıları boyunca uzanarak Svir Irmağının kaynağına ulaşan bir ara kanal açılmıştır. Kırkı aşkın balık türü içermesiyle de ekonomik önem taşıyan gölün kıyısında Petrozavodsk, Kondopoga ve Medvejyegorsk adlı kentler bulunur. Kiji Adasında dünyaca tanınmış bir mimarlık kuruluşu vardır.

Advertisement

Leave A Reply