Opera Sanatçıları Sesleri İle Bir Bardağı Kırabilir Mi? Bilim Ne Diyor?

0

Opera sanatçıları gerçekten de sesleri ile bardak kırabilir mi? Peki bu nasıl mümkündür? Bilimsel açıklaması.

opera sanatçısı bardak kırma

Çoğumuz, bir opera sanatçısının güçlü sesini, bir bardağı kırmak için kullandığı bir çizgi film görmüşüzdür. Ama bir insan bunu gerçekten yapabilir mi? Cevap sizi şaşırtabilir çünkü bilim evet diyor!

Fizik yasaları, her cam parçasının – aslında dünyadaki her maddenin – doğal bir rezonans frekansına sahip olduğunu gösteriyor. Bu frekans, vurulduğunda titreşeceği hızdır.

Örneğin, şarap kadehleri, içi boş, boru şeklindeki şekilleri nedeniyle özellikle yankılanır. Parmağınızla bir şarap kadehine vurursanız, bir zil sesi duyarsınız.

Bir bardağın rezonans frekansı herhangi bir müzik notası olabilir. Sadece bardağa ve nasıl yapıldığına bağlı. Bir şarkıcı bardağın rezonans frekansına uyan aynı notayı söylerse, ses dalgaları bardağın etrafındaki hava parçacıklarını rezonans frekansında titreştirir. Bu, bardağın da titremeye başlamasını sağlayacaktır. Bir şarkıcı yeterince yüksek sesle şarkı söylerse, titreşimler bardağın o kadar sert titremesine neden olabilir ki bardak gerginlik altında kırılır.

Peki hemen hemen herkes bir şarkıyla bir bardak kırabilir mi?

Pek değil. Yapması göründüğünden çok daha zor.

Uzmanlar, bir şarkıcının tek başına sesle bardak kırması için hem çok iyi hem de çok şanslı olması gerektiğine inanıyor. Ama yapılabilir …

Örneğin çok ince, kurşunlu kristal bardaklar diğerlerinden daha kırılgandır. Bu nedenle, böyle bir bardağı kırmak kalın su bardağından daha kolay olabilir.

bardak kırma

Ses başka bir önemli faktördür. Ses ne kadar yüksekse, o kadar fazla hava yer değiştirir. Böylece daha yüksek sesle şarkı söylemek, ses dalgalarının bardağa daha büyük bir kuvvetle çarpmasına neden olur.

Güçlendirilmiş bir sesle bardak kırılması birçok kez kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, amplifikasyonsuz bir insan sesi, bardak oldukça kırılgan olmadığı sürece genellikle başarısız olacaktır.

Televizyonda İspatlandı

2005 yılında Discovery Channel televizyon programı MythBusters, bir sesin tek başına bardağı kırabileceğini kanıtladı. Rock şarkıcısı Jamie Vendera 105 desibellik bir feryatla bir şarap kadehini parçaladı. Karşılaştırıldığında, normal konuşma genellikle 50 desibel civarındadır.

Öyleyse sadece sesinizle bardağı kırmak için doğal bir yeteneğe sahip olmanız gerekiyor mu? İlle de değil… Doğuştan yetenekli bir şarkıcıysanız, bir bardağı kırmak için doğru notayı bulmak daha kolay olacaktır.

Bazen insanlar belirli yeteneklerle doğarlar. Diğer zamanlarda insanlar sahip oldukları becerileri gerçek yeteneklere dönüştürmek için çok çalışırlar.

Örneğin opera sanatçıları genellikle yıllarca eğitim almak zorundadır. Bu da bu konudaki işlerini kolaylaştıracaktır.


Leave A Reply