Oprah Winfrey Kimdir? Amerikalı Dünyaca Ünlü Talk Show Sunucusu

0

Oprah Winfrey kimdir? Dünyaca ünlü bir talk show sunucusu olan ve Amerikanın son döneminin önemli bir figürü olan Oprah Winfrey hayatı ve başarıları.

Oprah Winfrey Kimdir? Amerikalı Dünyaca Ünlü Talk Show Sunucusu

  • Meslek: Talk Show Sunucusu, Oyuncu
  • Doğum tarihi: 29 Ocak 1954 Mississippi, Kosciusko’da
  • En çok bilinen: Sunmuş olduğu The Oprah Winfrey Show

Oprah Winfrey nerede doğdu?

Oprah Winfrey 29 Ocak 1954’te Kosciusko, Mississippi’de doğdu. Annesi Vernita Lee adında evlenmemiş bir genç kızdı. Babası, Vernon Winfrey adında bir ABD ordusu mensubu idi. Oprah’ın annesi, İncil’de Ruth Kitabından “Orpah” adındaki bir karakterin adını verdi. Ancak adı doğum belgesinde “Oprah” olarak yanlış yazılmış ve o zamandan beri Oprah olarak anılıyor.

Büyürken Zorlu Bir Yaşam

Oprah hala gençken, annesi bir iş bulmak için Wisconsin, Milwaukee’ye taşındı. Oprah Mississippi’de kaldı ve büyükannesi Hattie Mae ile yaşadı. Hattie Mae ile yaşam ilginçti. Genç Oprah suyu olmayan bir çiftlikte yaşadı. Her gün kuyudan su almak ve eve taşımak da dahil olmak üzere birçok zor iş vardı. Ayrıca çoğunlukla İncil’i inceleyerek üç yaşına kadar okumayı ve yazmayı öğrendi.

Oprah altı yaşına geldiğinde, annesiyle birlikte yaşamak için Wisconsin’e taşındı. Büyürken çok hareketliydi. Bazen annesi Wisconsin’de, bazen babası Nashville, Tennessee’de yaşıyordu. Oprah’ın annesi çok fakirdi ve Wisconsin’deki yaşam zordu. Bununla birlikte, Oprah parlak bir öğrenciydi, okumayı seviyordu ve okulda iyi iş çıkardı. 1971 yılında Doğu Nashville Lisesi’nden onur öğrencisi olarak mezun oldu.

Genç Bir Konuşmacı

Oprah, büyükannesiyle birlikte büyüyen küçük bir çocukken, yetenekli bir konuşmacıydı. Sık sık kilisede, kadın gruplarında ve okulda konuşuyordu. Lisedeyken bir konuşma yarışmasını kazandı ve üniversiteye tam burs kazandı. Burslu olarak Tennessee Eyalet Üniversitesi’ne okumaya gitti.

Radyo Dönemi

1971’de Oprah, yerel bir radyo DJ tarafından Bayan Teen Yangın Önleme yarışmasına girmeye teşvik edildi. Bu yarışmada birinci oldu. Bir röportajda Oprah, amacının bir gazetteci olmak olduğunu söyledi. Yarışmanın ardından yerel radyoda haber spikeri olarak iş teklifi aldı. İşi sevdi ve geleceğinin radyo ve TV’de olacağını o dönemlerde anladı.

Bir Nashville Haber Sunucusu

Hala üniversiteye devam ederken, Oprah Nashville’deki CBS haber istasyonundan bir telefon aldı. Onun haber spikeri olmasını istediler. İnanamıyordu. İlk başta işi geri çevirmesi ve okula konsantre olması gerektiğini düşündü, ama sonra ne kadar büyük bir fırsat olduğunu anladı. İşi aldı ve Nashville tarihinde ilk kadın Afrikalı-Amerikalı haber spikeri oldu. O zamanlar sadece on dokuz yaşındaydı.

TV Talk Show Sunucusu Olma

1976’da Oprah, Baltimore, Maryland’deki bir TV istasyonunda işe başladı. İlk başta haber spikeri olarak çalıştı, ancak işler pek de iyi gitmedi. İnsanlar Konuşuyor adlı bir TV şovuna başladı. İşin ilk günü, Oprah onun aradığını bulduğunu anladı ve bu durum onun için “Nefes almak gibi” bir şeydi. Yakında şovu çok popüler oldu. Daha sonra Chicago’da A.M. adlı bir sabah TV şovuna ev sahipliği yapmak için işe alındı. Şikago’ya geldiğinde, reyting derecelendirmede son sırada yer aldı. İlk şovu popüler Phil Donahue Show’du. Ancak, sadece birkaç ay içinde, A.M. Şikago’da reytinglerde birinci oldu. Birkaç yıl sonra, 1986’da, gösteri The Oprah Winfrey Show olarak yeniden adlandırıldı ve tüm ülkede gösterildi.

Şöhret Kapıları Açılıyor

Oprah Winfrey Show’un lansmanı ile Oprah, ülkenin en ünlü insanlarından biri oldu. Her gün 10 milyondan fazla insan şovunu izledi. Oprah da çok para kazandı. Şovu ilk yıl 125 milyon dolar kazandırdı ve Oprah’ın geliri 30 milyon dolardı.

Oyunculuk

Oprah’ın talk show’u büyük bir başarı olsa da, filmlerde her zaman bir oyuncu olarak çalışmak istiyordu. 1985 yılında The Color Purple filmindeki ilk büyük rolünü aldı. Oprah’ın oyunculuk için gerçek bir yeteneği olduğu ortaya çıktı. Öyle harika bir iş çıkardı ki En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. Oprah yıllar boyunca The Women of Brewster Place (1989), Beloved (1998), The Princess and the Frog (2009) ve The Butler (2013) gibi filmlerde rol aldı.

Diğer aktiviteler

Ulusal talk show ve oyunculuğunun yanı sıra, Oprah diğer aktivitelerle ünlüdür. Kablo TV medya şirketi Oxygen Media’yı kurdu ve O: The Oprah Magazine adlı bir dergiyi yayınladı. Hatta 2009 yılında Oprah Winfrey Network (OWN) adlı kendi TV ağını kurdu. Oprah ayrıca Angel Network adlı bir yardım kuruluşuna da başladı.

Oprah Winfrey Hakkında İlginç Gerçekler

  • Oprah, 1972 yılında Miss Black Tennessee seçildi.
  • Harpo Productions adlı kendi yapım şirketini kurdu. “Harpo” ismi ise Oprah isminin geriye doğru yazılması ile ortaya çıktı.
  • Oprah ayrıca kilo kaybı ve kilo alımı ile de ünlüdür. Birkaç kez kilo verdi ve sonra geri kazandı.
  • 2013 itibariyle tahmini net serveti 2.8 milyar dolardı.
  • Oprah Winfrey Show 25 yıl yayınlandı. Son bölümü 24 Mayıs 2011’de yapıldı.
  • Life dergisi tarafından neslinin en etkili kadını seçildi.

Leave A Reply