Orangutan Hakkında Bilgiler

0

Orangutan nedir, nasıl bir hayvandır? Orangutan hayvanının özellikleri, yaşam koşulları, beslenmesi hakkında bilgi.

orangutan

Advertisement

Orangutan

Orangutan; (Pongo pygmaeus), Primates takımının Pongidae familyasından iri yapılı insansı maymun türüdür. Borneo’da ve Sumatra’nın küçük bir kesimindeki bataklık ormanlarda yaşar. Orangutan kelimesi Malezya dilinde orman adamı anlamına gelir. Akrabası olan goril ve şempanze gibi orangutanın da kısa, tıknaz bir gövdesi, uzun kolları ve kısa bacakları vardır. Bu iki türden, kol ve bacaklar arasındaki orantısızlığın daha çok olması ve farklı kafatası yapısıyla ayrılır. Uzun tüylü postu kızıla çalan kahverengi, kulakları küçük ama insanınkine benzer yapıdadır. Erkeklerin boyu 140 cm, ağırlığı 85 kg dolayına erişebilirken, dişilerin ağırlığı yaklaşık 40 kg kadardır. Erkekler dişilerden, yalnız daha iri olmalarıyla değil, yanaklarındaki yağ dokusunun oluşturduğu şişkinlikler ve gerdanlarından sarkan hava kesesiyle de ayrılırlar.

Orangutanlar ağaçlarda yalnız ya da küçük gruplar halinde yaşar, büyük ölçüde meyveyle beslenir ve uyumak için her gece ağaçlarda yeni bir yuva yaparlar. Dişiler 275 gün süren gebelik döneminin ardından tek bir yavru doğurur ve onu sürekli kollarında ya da sırtında taşır; genellikle 3 yaşını doldurana değin de emzirir. Cinsel olgunluğa dişiler sekiz, erkekler 10 yaşında erişir. Bakım altına alınmış orangutanlar arasında 30 yılı aşkın bir süre yaşayanlar vardır. Orangutanlar uysal, ağırbaşlı ve çok sessiz hayvanlardır. Ender olarak homurdandıkları ya da dudaklarını şapırdattıkları duyulur.

Bakım altına alınanlar üstünde yapılan incelemelerde dikkate değer ölçüde zeki ve sabırlı oldukları, özellikle alet kullanma becerilerinin yüksek olduğu gözlenmiştir. Orangutan Red Data Book kayıtlarında soyu tükenme tehlikesi gösteren türler arasında yer alır. Avcılık ve yaşama ortamlarının yok edilmesi azalma nedenleri arasındadır. Orangutanlar Endonezya ve Malezya’ da yasayla koruma altına alınmıştır.

Advertisement


Leave A Reply