Orangutan Hakkında Bilgi

0

Orangutan nasıl bir hayvandır? Orangutan hayvanının özellikleri, beslenmesi, yaşam koşulları hakkında bilgi.

Sumatra Orangutanı

Sumatra Orangutanı

Orangutan; (Lat. Pongo pygmaeus). Maymunlar takımının İnsansımaymungiller familyasından bir memeli hayvandır. Borneo ve Sumatra adalarının bataklık ormanlarındaki ağaçların tepelerinde yaşar. Ele geçen fosil kalıntılarından Pliosen Çağ’da Güney Çin, Çinhindi ve Cava’da yaşadığı saptanmıştır. Boyları erkeklerde 150 cm, dişilerde 110 cm kadardır, ağırlıkları ortalama 125 kg civarındadır. Postları kahverengi-kızıl karışımı rengindedir. Yüzünde, göğsünde ve karnının büyük bölümüyle el ve ayaklarında kıl yoktur. Başı sivri, kulakları küçük, dudakları kaim, burnu basıktır.

Advertisement

Küçük gruplar halinde yaşarlar. Saldırgan olmayan sessiz hayvanlardır. Ayağa kalktığında kolları yere değer. Bacakları çarpıktır, ayaklarında ilkel bir başparmak vardır. Ayağa kalkmasına karşın dört ayağı üzerinde yürür. Kolları çok uzun ve gelişmiş olmasına karşın, bacakları kısa, zayıf ve az gelişmiştir.

İyi bir tırmanıcı olduğu için yuvasını ağaçlar üzerinde yapar. Temel besini meyveler olmakla birlikte taze sürüngenleri, kuş yumurtalarım ve böcekleri de yer.


Bir maymun çeşidi olan ve hareketleri ile insana da oldukça benzeyen orangutanlar ile ilgili olarak genel ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız.

orangutan

Advertisement

Orangutan Hakkında Bilgiler

Sumatra ve Borneo’ da bulunan, oldukça ürkek bir maymun çeşididir. Ormanlarda, ağaçların arasında yaşar. Vücudu insanınkine benzer ve kızıl kahverengi uzun tüylerle kaplıdır.

Tek başına, ya da eşiyle bir arada yaşar. Geceleri, dolaşarak topladığı meyveler ile karnını doyurur. Bazıları ekili arazilere kadar sokularak ağaçlara büyük zararlar verirler. Doğal haldeyken sakin bir hayvan olan orangutan yakalanıp kafese konduğu zaman tehlikeli bir mahluk olur. Ani ve sert hareketler yapması orangutanların zapt edilmesini zaman zaman çok güçleştirir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply