Ortaköy Çorum Hakkında Bilgi

0

Çorum iline bağlı Ortaköy ilçesi coğrafi konumu, özellikleri, ekonomisi, iklimi, bitki örtüsü hakkında bilgi.

ortakoy-corumOrtaköy; Çorum ili’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 15 köyü vardır. İlin güneydoğusunda; kuzeyden Mecitözü ve Merkez, doğudan Alaca, batıdan Amasya’nın Göynücek, güneyden Yozgat’ın Aydıncık ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe topraklan genelde dağlık ve tepelik görünümdedir. Kuzeybatı yönünde uzanan Karadağ’ın en yüksek noktası 1.516 m’ye, güneydoğuda Buzluk Dağı’nın batı uzantıları 1.200 m’ye ulaşır. Doğuda Çekerek Suyu Vadisi’nde yükselti 600 m dolayındadır. Batı-doğu doğrultusunda akan Karahacip Deresi, Çekerek Suyu’na karışır. İlçe topraklarına güneydoğudan giren Çekerek Suyu, bir yay çizerek kuzeydoğu sınırında ilçe topraklarını terk eder. Yazlar sıcak, kışlar soğuk geçer. En çok yağış kışın ve ilkbaharda düşer. Yıllık ortalama sıcaklık 11°C, yağış tutarı 440-450 mm’dir. Meşe ve gürgenden oluşan ormanlar kuzey ve doğudaki dağlık alanda görülür. Batı ve orta bölüm genelde bozkır bitkileriyle kaplıdır. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Dağlardaki otlaklarda küçükbaş hayvancılık yapılır. Birkaç küçük çeltik atölyesi vardır.

Karahacip Deresi yakınında, düz bir alanda, deniz düzeyinden 750 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 53 km uzaklıktadır.


Leave A Reply