Örümcek (Spider) Nevus (Örümcek Anjiyomları) Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

0
Advertisement

Örümcek (Spider) Nevus nedir, neden olur? Kimler Örümcek Anjiyomları riski altındadır, nasıl tedavi edilebilir, hakkında bilgi.

Örümcek (Spider) Nevus

Örümcek Nevus nedir?

Örümcek nevüs birkaç isimle gider:

 • örümcek anjiyomu
 • nevus araneus
 • damar örümceği

Örümcek nevus, cildin yüzeyine çok yakın kümelenmiş küçük, genişlemiş arteriollerin (kan damarları) bir koleksiyonudur. Damar kümeleri, merkezi bir nokta ve yayılan damarlar ile ağa benzer.

Örümcek nevüslerine (çoğul) yaralanmalar, güneşe maruz kalma, hormonal değişiklikler veya karaciğer hastalığı neden olabilir, ancak çoğu zaman nedeni bilinmemektedir. Çoğu insan için, tıbbi bir endişe oluşturmaz. Bazı durumlarda rahatsızlığa neden olurlar. Damar kümeleri, kompresyon çorapları, kimyasal enjeksiyonlar ve lazer tedavilerinin kullanımını içeren çeşitli yollarla tedavi edilebilir veya çıkarılabilir.

Örümcek nevüsünün belirtileri nelerdir?

Örümcek nevusu olan çoğu insan için tek semptom, damar kümesinin ortaya çıkmasıdır. Bir ince damar kümesinin ortasında kırmızı bir nokta olabilir, ancak bu her zaman böyle değildir. İnce damarlar ağ benzeri bir şekil oluşturur ve kırmızı, mavi veya mor renktedir. Basınç uyguladığınızda, kan damarlara geri aktığı için kaybolur ve sonra tekrar ortaya çıkarlar.

Advertisement

Örümcek nevus vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak en çok yüz, boyun ve bacaklarda (güneşe maruz kalan bölgeler) yaygındır. Bazı insanlar damar kümesinde ağrı veya yanma yaşayabilir. Bu ağrı en sık kümelenmeler bacaklarda olduğunda ve uzun süre ayakta kaldıktan sonra ortaya çıkar.

Başka hiçbir belirtiniz veya sağlık durumunuz yoksa, örümcek nevüsleri genellikle endişe yaratmaz.

Ne zaman doktora görünmeli?

Bir örümcek nevüsünüz varsa ve zayıf, olağandışı bir şekilde yorgun veya şişkin hissediyorsanız veya cildiniz veya gözleriniz sarı görünüyorsa, doktorunuzu görmelisiniz. Altta yatan karaciğer problemleriniz olup olmadığını öğrenmek için birden fazla örümcek damar kümeniz varsa doktorunuzu da görmelisiniz. Herhangi bir hastalık belirtiniz yoksa, nevusu doktorunuza göstermek için düzenli kontrolünüze kadar bekleyebilirsiniz.

Örümcek nevüsünün nedeni nedir?

Cilde yakın görünen küçük arteriollerin ve kılcal damarların ağları anormaldir.

Bunun olmasına neden olan şey tam olarak anlaşılamamıştır. Araştırmacılar, çeşitli faktörlerin örümcek nevüsleri ile sonuçlanabileceğine inanıyorlar. Bu faktörler şunları içerir:

 • güneşe maruz kalma
 • yaralanma
 • hormon seviyelerindeki değişiklikler
 • karaciğer hastalığı gibi altta yatan hastalıklar

Örümcek nevus, özellikle birden fazla varsa, karaciğer hastalığının yaygın bir belirtisidir. Karaciğer hastalığı olan insanlar genellikle bir seferde birden fazla damar kümesine sahiptir.

Advertisement

Örümcek nevüsü, kronik karaciğer hastalığında olduğu gibi veya hamilelik sırasında da sisteminizde çok fazla östrojen olduğunda ortaya çıkar. Örümcek nevusu, alkolle ilişkili karaciğer sirozu (karaciğer hastalığı) olan kişilerde alkolle ilgili olmayan sirozlu olanlardan daha yaygındır.

Örümcek nevusu için risk faktörleri nelerdir?

Örümcek nevüsünün nedenleri tam olarak anlaşılmasa da, çeşitli faktörler sizi daha yüksek bir riske sokar:

 • Yaş: Yaşınız ilerledikçe, örümcek nevus olma olasılığınız o kadar artar. Yaşlanma, kan damarlarınızdaki valflerin zayıflamasına neden olabilir.
 • Hormonal değişiklikler: Ergenlik, hamilelik ve menopozdan geçmenin yanı sıra hormonal kontraseptif almak, örümcek nevüslerine yol açabilir.
 • Güneşe maruz kalma: Güneşte olmak, özellikle açık tenli iseniz, örümcek nevüslerinin yüzünüzde oluşmasına neden olabilir.
 • Aile öyküsü: Ailenizin üyeleri örümcek nevusleri varsa, bunları da riskinizi arttırır.
 • Obezite: Fazla kilo, kan damarlarınıza baskı yapabilir.
 • Uzun süre oturmak veya ayakta durmak: Hareketsiz olmak kanın sağlıklı dolaşımını engelleyebilir.

Örümcek (Spider) Nevus

Örümcek Nevusu nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz büyük olasılıkla, söz konusu cildin görünümüne bakarak örümcek nevüsünüz olup olmadığını size söyleyecektir. Bazen tanıyı doğrulamak için cilt biyopsisi yapılması gerekebilir. Bununla birlikte daha önemli olan, altta yatan nedeni teşhis etmek ve damar kümelerini üretmiş olabilecek belirli koşulları ortadan kaldırmaktır.

Hormon takviyeleri ve aldığınız diğer ilaçlar hakkında sorular sorulur. Doktorunuz ayrıca alkol tüketimini de soracaktır çünkü aşırı alkol kullanımı karaciğer hastalığına yol açabilir. Örümcek nevusu karaciğer hastalığının bir işareti olabilir. Karaciğer problemlerinden şüpheleniliyorsa, doktorunuz test etmek için kanınızın bir örneğini alabilir.

Karaciğer, kanın detoksifiye edilmesi, yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olması ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan proteinler üretilmesi gibi birçok önemli görevden sorumludur. Karaciğer paneli olarak da adlandırılan karaciğer hastalığı testi, karaciğer tarafından üretilen ve salgılanan enzimleri ve proteinleri test etmek için kan örnekleri almayı içerir. Bu maddelerin artmış veya azalmış seviyeleri ve belirli türlerin varlığı karaciğer hastalığını işaret edebilir.

Örümcek nevüsünün tedavileri nelerdir?

Birçok durumda, örümcek nevüslerinin tedavi edilmesine gerek yoktur. Rahatsız edici yanma veya kaşıntıya neden olmazlarsa ve karaciğer hastalığına bağlı değilse, örümcek damarları zararlı değildir. Bununla birlikte, rahatsızlığa neden oluyorlarsa veya estetik amaçlar için tedavi edilmeyi seçerseniz, birkaç seçeneğiniz vardır.

Lazer tedavisi

Örümcek nevüsüne yönelik lazerler tedavisi solmasına ve yok olmasına neden olabilir. Lazer ve yaydığı ısı bir miktar acıya veya rahatsızlığa neden olabilir. Örümcek nevüsünün tamamen solması için tipik olarak iki ila beş tedaviye ihtiyaç vardır.

Örümcek nevusu nasıl önlenebilir?

Örümcek nevüsünü tamamen önleyemeyebilirsiniz. Aile tarihi ve genetik nedeniyle bu duruma yatkınsanız, ne yaparsanız yapın örümcek nevüsüne yakalanma olasılığınız yüksektir. Belirli bir önleyici tedbirler bilinmemekle birlikte, yeni örümcek nevüslerinin aşağıdaki yollarla oluşmasını önleyebilirsiniz:

 • hormon tedavisinden kaçınma
 • yüz, boyun ve bacaklar da dahil olmak üzere en çok etkilenen bölgelerde güneş koruyucu
 • alkol tüketiminizi kontrol etmek
 • varsa karaciğer hastalığının tedavisi

Advertisement


Leave A Reply